Mężczyzna pracuje na laptopie który ma system windows 10
Technologia

System Windows 10 – 7 praktycznych wskazówek jak korzystać z niego efektywniej!

System Windows 10 cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego- interfejs nie jest skomplikowany, dlatego z jego obsługiwaniem poradzą sobie nawet osoby, które nie są zaawansowane pod względem technologicznym. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, w jaki sposób ułatwić sobie korzystanie z Windows 10.

1. Skróty klawiszowe

Dość często wykorzystywane są skróty klawiaturowe, które w dużym stopniu ułatwiają i usprawniają obsługiwanie komputera. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć te następujące: Ctrl + C (kopiuj), Ctrl + X (wytnij), Ctrl + V (wklej), Ctrl + A (zaznacz wszystko), Ctrl + Z (cofnij). Są to skróty klawiaturowe, które sprawdzą się do pracy w programie tekstowym i na plikach. Warto również wspomnieć o nieco mniej typowych: Alt + F4 (zamknij), Win + L (zablokowanie komputera), Win + I (ustawienia), Win + R (narzędzie Uruchamiania). Skróty klawiaturowe to doskonały sposób na ograniczenie kliknięć i oszczędność czasu.

2. Ustawianie kilku okienek na jednym ekranie

Klucze do Windows 10 kupujemy, ze względu na dużą funkcjonalność systemu. Przeciągając okna do rogów możemy otworzyć cztery równe okienka na jednym ekranie, co w znacznym stopniu ułatwia pracy. Możliwe są także inne konfiguracje, jak chociażby pionowy lub poziomy podział na dwa ekrany. Tego typu przydatne funkcje Windows 10 to sposób na optymalne zagospodarowanie ekranu.

3. Zarządzanie aplikacjami działającymi w tle

Możliwe jest także zarzadzanie aplikacjami działającymi w tle– jest to szczególnie istotne w przypadku laptopów, kiedy zależy nam na możliwie największej oszczędności baterii. Możliwe jest zostawienie tylko tych programów, które są dla nas niezbędne. Aby tego dokonać, przechodzimy do ustawień, klikamy “prywatność” i “aplikacje w tle”.

4. Możliwość dostosowania Menu Start

Przydatne funkcje Windows 10 to sposób na uprzyjemnienie swojej codziennej pracy. Każdy z użytkowników ma możliwość dostosowania Menu Start. Najeżdżając myszką na zewnętrzną krawędź, kursor zmieni ikonkę na odpowiadającą zmianie rozmiarów. Przytrzymując klawisz myszki możemy rozszerzyć nasze menu o dodatkowe ikony, które przypięte są do ekranu startowego. Dowolna personalizacja systemu to jeden z ważniejszych powodów, który powoduje, że klucze do Windows 10 są tak chętnie nabywane przez użytkowników. 

5. Wyszukiwanie zagubionych plików

Niewiele osób wykorzystuje tą możliwość, jednakże w Windows 10 możemy wykorzystać wyszukiwarkę, która znajduje się na pasku zadań. Wystarczy, że wpiszemy tam nazwę pliku, którego poszukujemy. Po kilku chwilach dowiemy się, gdzie się znajduje, o ile takowy występuje na dysku twardym.

6. Nagrywanie aplikacji

Przydatne funkcje Windows 10 to także te, które umożliwiają nagrywanie aplikacji. Istnieje narzędzie, które przeznaczone jest do takich czynności. Wystarczy nacisnąć kombinację przycisku Windows + G. Po chwili wyskoczy nam okienko. W ten sposób możliwe jest uruchomienie pewnego rodzaju wewnętrznej kamery- przechwyci obraz z wykonywanych czynności, co jest dużym udogodnieniem. Nic zatem dziwnego, że klucze do Windows 10 są tak rozchwytywane wśród klientów.

7. Miejscowe powiększanie ekranu

Zdarzają się sytuacje, w których pomimo dużego ekranu nie do końca widzimy element, którym jesteśmy zainteresowani. Na szczęście możemy skorzystać z narzędzia lupy, które umożliwi miejscowe powiększenie ekranu.