Kobieta ma zainstalowany system inteligentnego domu
Technologia

Co zawiera inteligentny budynek? Produkty i wynikające z nich korzyści

O inteligentnych systemach dla budynków mówi się coraz częściej. Zapewne nie raz trafiałeś/-aś na informacje na ten temat w Internecie, czy w innych źródłach. W tym artykule skupimy się więc na samych produktach, które wchodzą w skład takich systemów oraz jakie korzyści wynikają z ich posiadania.

Inteligentne rozwiązania dla budynku – czyli jakie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że inteligentny budynek to zbiorcza nazwa dla całej sieci urządzeń i systemów do automatyki domowej. Składają się na nią zarówno urządzenia funkcjonalne, jak i te odpowiedzialne za komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Ich liczba zależy od stopnia rozbudowania budynku, a także potrzeb i wymagań samego użytkownika. Niemniej im jest ich więcej, tym bardziej inteligentna staje się przestrzeń domowa.

Do podstawowych systemów inteligentnego budynku należą między innymi: inteligentne gniazdka, oświetlenie, systemy grzewcze, kamery monitoringu oraz systemy alarmowe i zamki. Możesz także wybierać z długiej listy dodatkowych elementów. Najpopularniejsze z nich to: systemy audio i wideo, systemy odpowiedzialne za sterowanie zraszaczami ogrodowymi, czy nawet kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązania te mogą być używane pojedynczo lub w zestawach. Co ciekawe, niektóre z nich są przystosowane do wykonywania określonych zadań, np. system monitoringu (kamery, alarmy, czujniki itd.) rejestruje każdy ruch na posesji, dzięki czemu zwiększa się jej bezpieczeństwo.

Jakie korzyści wynikają z posiadania produktów smart w domu?

Budynek inteligentny to budynek bezpieczny. Niemniej nie jest to jedyna zaleta tego typu rozwiązań. Dzięki nim możesz przede wszystkim zwiększyć komfort swojego mieszkania. Wyobraź sobie, że wystarczy tylko kilka ruchów palcem w dedykowanej aplikacji na smartfonie, aby włączyć światło w całym domu, uruchomić zraszacze w ogrodzie, czy włączyć ulubioną playlistę muzyczną do sprzątania. I to wszystko w tym samym czasie!

Inteligentny budynek sprzyja też ochronie środowiska naturalnego. Wpływa na efektywność energetyczną poprzez optymalizację zużycia prądu i wody. Co przekłada się na wysokość comiesięcznych rachunków. Co więcej, system ten może zadbać o Twoje zdrowie. W jaki sposób? Za pomocą odpowiednio dobranego poziomu natężenia światła czy temperatury otoczenia.

Nie zapominajmy przy tym, że zautomatyzowany budynek to luksus, czy też prestiż. Dzięki niemu możesz zakryć to całe nieestetycznie wyglądające okablowanie w swoim mieszkaniu. A może chcesz pochwalić się przed znajomymi, co takiego potrafi Twój dom? Pamiętaj jednak, że budowa takiego inteligentnego systemu musi być dobrze przemyślana. Na prawidłowe wykorzystanie wszystkich funkcji budynku, będzie miał wpływ wybór odpowiedniego sprzętu RTV i AGD.

System zarządzania budynkiem – podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na instalację systemu do zarządzania budynkiem, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. Weź pod uwagę również budżet i możliwości techniczne swojego mieszkania. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić lub nie wiesz, od czego zacząć, możesz skontaktować się z firmą odpowiedzialną za montaż takiej instalacji. Specjaliści z branży pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenia – dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Materiał zewnętrzny.