Sypialnia w duchu less waste
Dom i Rodzina

Sypialnia w duchu less waste — garść praktycznych wskazówek!

Czy urządzanie wnętrz w duchu less waste jest możliwe? Jak najbardziej! Możemy stworzyć efektowne wnętrza, przy okazji dbając o naturę i o własne zdrowie. Sprawdź, jak urządzić sypialnię w ekologiczny sposób i uzyskać rewelacyjny efekt.

Less waste to styl życia lub trend, który zakłada świadome ograniczenie konsumpcjonizmu we własnym życiu i bardziej ekologiczne podejście do codzienności. Osoby, które postępują zgodnie z tym nurtem, starają się kupować i zużywać mniej rzeczy, wykorzystywać to, co już zostało wyprodukowane (poprzez kupowanie używanych rzeczy, wypożyczanie sprzętów zamiast posiadania na własność). To bardzo ważne działania dla ochrony środowiska, ale przy okazji sami możemy na nich skorzystać! Less waste może oznaczać duże oszczędności oraz… niebanalnie urządzone wnętrza. Przyjrzyjmy się urządzaniu sypialni w duchu less waste.

Sypialnia less waste — jak urządzić?

Planowanie aranżacji sypialni może być przyjemne, o ile zabierzemy się do niego z głową. Pierwsza zasada less waste brzmi: najbardziej ekologiczne są te rzeczy, które już masz. Zastanów się, czy możesz je wykorzystać lub odnowić w taki sposób, by pasowały do wnętrza. Jeśli nie — sprzedaj je lub oddaj, aby służyły innym. Przy okazji możesz odzyskać część pieniędzy, by następnie zainwestować je w nowy wystrój sypialni. W poszukiwaniu używanych mebli warto przejrzeć lokalne grupy lub portale ogłoszeniowe — może ktoś sprzedaje stare szafki nocne lub piękną komodę? Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na zakup mebli, wybieraj te, które są dobrej jakości, a ich design jest prosty i uniwersalny. Dzięki temu mogą służyć Ci przez wiele lat.

Ważną zasadą less waste jest ograniczanie ilości przedmiotów, którymi się otaczamy. To istotne z punktu widzenia ochrony środowiska (wyprodukowanie każdej rzeczy oznacza wykorzystywanie wody i innych zasobów oraz produkcję śmieci — np. opakowań). Dodatkowo mniej przedmiotów oznacza mniejszy bałagan i mniej sprzątania — a tym samym więcej czasu, który możesz poświęcić na to, co lubisz!

Przyczyną popularności stylu less waste jest nie tylko dbałość o środowisko i rosnąca świadomość na ten temat. Ten trend oferuje także duży komfort psychiczny. Nie musimy gonić za drogimi sprzętami, by mieć pięknie urządzone mieszkanie, nie ma potrzeby wydawania kroci na elementy wyposażenia. Możemy cieszyć się starym łóżkiem, do którego dopasujemy nowe szafki nocne — tym sposobem stworzymy własny, niepowtarzalny styl niewielkim kosztem.

Co powinno znaleźć się w sypialni urządzonej w duchu less waste?

Jeśli chcemy, by w naszej sypialni można było wyczuć ekologiczne trendy, warto zadbać o naturalne materiały — len, wełna czy włókno bambusowe świetnie sprawdzą się w tej roli. Wykorzystanie drewna w aranżacji to także strzał w dziesiątkę — doda przytulnego klimatu i podkreśli naturalny wystrój wnętrza. Wielu miłośników less waste chętnie wybiera kwiaty doniczkowe w roli dekoracji. Od kilku sezonów możemy obserwować oszałamiającą modę na ten element we wnętrzach. Z łatwością możemy to wykorzystać, ustawiając w sypialni kilka roślin w ceramicznych doniczkach. Pamiętajmy, by nie kupować roślin owiniętych folią.

Less waste oznacza wybór rozwiązań przyjaznych środowisku. Pamiętajmy o tym na każdym kroku — na przykład decydując się na żarówki ledowe, które są energooszczędne. Warto rozważyć także zakup ekologicznego materaca — np. wełnianego lub futonowego. Przede wszystkim jednak dbajmy o te przedmioty, które już mamy i starajmy się je odnawiać, a kupowanie nowych ograniczajmy do minimum. Przykładowo, zamiast zakupu plastikowej ozdoby, możemy zrobić własną makramę lub kupić dekorację od rękodzielnika.

Dlaczego warto zdecydować się na less waste w sypialni?

  • Ekologiczne tkaniny i materiały mają dobry wpływ na nasze zdrowie.
  • Oszczędny, naturalny wystrój sprzyja zwolnieniu tempa i wypoczynkowi.
  • Możemy uzyskać niebanalną aranżację.
  • Chronimy środowisko naturalne i ograniczamy konsumpcjonizm.
  • Zyskujemy piękną sypialnię niewielkim kosztem — sypialnia less waste pozwala zaoszczędzić!
  • Odnawianie starych rzeczy i poszukiwanie używanych przedmiotów może być świetną zabawą i sposobem na rozbudzenie kreatywności.