Kaltulator finansowy.
Biznes

Mity o kalkulatorach finansowych

Kalkulator brutto netto, kalkulator podatkowy, kalkulator wynagrodzeń, kalkulator odsetek – w internecie użytkownik może spotkać coraz więcej narzędzi, które mają służyć jego wygodzie i łatwiejszej pracy. Ze względu na coraz szerszą ich dostępność, pojawia się też wiele związanych z nim pytań i nieprawidłowych odpowiedzi. Już dziś warto więc obalić część mitów o kalkulatorach finansowych.

Kalkulatory zbierają dane użytkowników

W przypadku wykorzystania z jakiegokolwiek narzędzia w internecie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest weryfikacja kto będzie przetwarzał dane podatnika, w jakim zakresie i celu. Prawidłowo skonstruowane kalkulatory nie mają jednak zadania zbierania danych swoich użytkowników – w rozumieniu oprogramowania śledzącego. Dobre kalkulatory nie zbierają żadnych danych użytkowników, takich jak dane osobowe, czy nawet temat osiąganego wynagrodzenia. Można wprowadzić w nie tylko liczby oraz określone zmienne (np. rok podatkowy, rodzaj umowy, rodzaj kosztów, koszty autorskie oraz inne dane mające wpływ na wynik finansowy) i bez logowania uzyskać wynik. W tym miejscu jednak zawsze rekomendowane jest korzystanie tylko z bezpiecznych połączeń internetowych, odpowiednio zabezpieczonego (antywirusowo) sprzętu oraz tylko z portali zweryfikowanych dostawców. Bardzo często firmy udostępniające możliwość rozliczenia deklaracji podatkowych PIT, których portale tworzone są przez zespoły specjalistów, udostępniają również kalkulatory odsetkowe, kalkulatory podatkowe oraz kalkulatory wynagrodzeń. Korzystając z takiego rozwiązania, użytkownik może zapewnić sobie wyższy poziom bezpieczeństwa usług kalkulatora.

Kalkulatory liczą błędnie

Prawidłowo skonstruowany kalkulator wynagrodzeń, czy kalkulator podatkowy, może podać bardzo szczegółowe dane. Należy jednak pamiętać, że wynik niejednokrotnie zależy od wielu zmiennych ustalanych przez ustawodawcę – i to od aktywności i dociekliwości użytkownika może zależeć osiągnięcie prawidłowego wyniku. Dlatego, w tym miejscu, rekomendowanym rozwiązaniem jest korzystanie tylko z kalkulatorów renomowanych i znanych dostawców, które umożliwiają weryfikacje wprowadzenia nowych danych i aktualizacji (np. poprzez oznaczenie najnowszego roku np. 2021). Ponadto w każdym wypadku, jeżeli możliwe jest używanie opcji zaawansowanych, warto do nich zajrzeć i skonfigurować narzędzie zgodnie z indywidualnymi danymi i informacjami, które mogą mieć wpływ na wynik. Aby otrzymać wynik jak najbardziej prawidłowy, warto przeczytać również pouczenia zamieszczane przez dostawców takiego narzędzia – w szczególności w zakresie uwzględniania różnego rodzaju ulg i odliczeń, w tym kwoty zmniejszającej podatek, składek ZUS itp.

Kalkulatory wynagrodzeń przybliżają wyniki

Jednym z popularnych mitów w zakresie kalkulatora wynagrodzeń jest wskazywanie, że dane przedstawiane przez kalkulatory są przybliżone. Jest to częściowo mit. Kalkulator wynagrodzeń tak samo jak kalkulator odsetek czy kalkulator podatkowy może wyliczyć wynagrodzenie brutto i wynagrodzenie netto w bardzo precyzyjny sposób. Nie mniej wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników, a nie wszystkie narzędzia (kalkulatory) umożliwiają ich zaznaczenie lub wybranie. Dlatego, jeżeli podatnik chciałby uzyskać jak najbliższy prawdzie wynik, powinien wybierać te kalkulatory, które pozwalają na wybór opcji zaawansowanych i wprowadzanie większej ilości indywidualnych kryteriów wyliczenia.