Dwóch mężczyzn podnoszących kanapę
Dom i Rodzina

Styl minimalistyczny we wnętrzach – krótki poradnik

Styl minimalistyczny to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrza. Sprawia też, że wydają się bardzo funkcjonalne. Zobacz, czym się kierować urządzają minimalistyczny dom.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – kolorystyka

Wbrew pozorom minimalizm w doborze kolorów wnętrz nie skazuje nas na pomieszczenia czarno-białe. Minimalistyczne style wnętrzarskie mają wiele odmian i dopuszczają różne rozwiązania. Panuje jednak ogólny trend, że powinny to być barwy neutralne, odcienie szarości, kolory ziemi, a także – bo od niej się nie odżegnujemy – biel. Jeśli marzy nam się bardziej kolorowe wnętrze, kolory bazowe można łączyć z innymi, zachowując zasadę, iż ciepłe kolory łączy się z ciepłymi, zimne z zimnymi.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – dekoracyjne dodatki

Style wnętrzarskie stawiające na minimalizm mają bardzo wiele odmian. To nie tylko styl nowoczesny i industrialny. O minimalizmie stylu decydują najczęściej dodatki lub… ich brak. W stylu minimalistycznym faktycznie powinno ich być niedużo, ale ważniejsza od ilości jest jakość. Spójność kolorów i wzorów jest podstawą minimalizmu. Przykładowo przy drewnianej ramce na zdjęcie nie powinien stanąć metalowy świecznik, a jeśli na zasłonach dumnie prezentują się wzory geometryczne to poduszki i pościel w sypialni nie powinny być w kwiaty. W stylu minimalistycznym, jeśli chodzi o dodatki, mniej znaczy lepiej.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – meble

Proste, raczej funkcjonalne. Najlepszym wyznacznikiem jest ich wielkość. W stylu minimalistycznym rządzą raczej mniejsze, proste meble, bez ozdób i ornamentów. Doskonale sprawdzają się meble z surowego drewna, odpowiednio lakierowane i bejcowane. Dobrym wyborem są też proste sofy do salonu bez pikowania na oparciu lub z niedużym pikowaniem. Zamiast rozłożystych szaf do sypialni, lepiej sprawdzają się szafy wnękowe lub pojemne komody i kufry. Minimalizm mebli dotyczy też ich wysokości. Te niższe sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – o czym warto pamiętać

Wnętrza minimalistyczne opierają się na prostocie formy, wzorach i bryłach geometrycznych, jasnych barwach, przestrzennych aranżacjach. Na suficie nie uświadczymy kryształowego żyrandola, zamiast niego sprawdzą się lampy wiszące lub reflektorki kierunkowe.

Minimalizm nie jest zaprzeczeniem przytulności. Niewiele trzeba, by minimalistycznie urządzone wnętrze uczynić bardzo przytulnym. W tym celu warto zadbać o obecność w salonie, sypialni lub pokoju dziecinnym miękkich poduszek i wizualnie ciepłych zasłon. Atmosferę we wnętrzach bardzo poprawiają kwiaty w doniczkach.