Próbki kolorów farb
Dom i Rodzina

Najmodniejsze kolory farb do ścian w tym sezonie

Jeżeli planujesz wakacyjny remont lub znudziły Cię już Twoje dotychczasowe ściany, to idealny moment, by zagłębić się w świat kolorów, które będą najpopularniejsze w tym sezonie. Sprawdź modne kolory farb do ścian. Malowanie to najprostszy i najtańszy sposób, by w doskonałym stylu odnowić swoje mieszkanie.

Jakie kolory zostały wybrane najmodniejszymi w roku 2020?

Co sezon najbardziej wpływowi producenci farb i lakierów przedstawiają swoje nowe oferty i palety barw, które pojawią się w ich kolekcjach. Wybierany jest również kolor roku, mający dominować w aranżacjach przez cały następny sezon. W roku 2020 przeważają barwy stonowane i nawiązujące do natury. Zostały wybrane ze względu na to, że wnętrza z ich wykorzystaniem pomagają utrzymać równowagę życiową i wprowadzają spokój w pełne stresu i pochłonięte technologicznym rozwojem życia.

Jedni z największych producentów farb na świecie wskazali odcień Tranquil Dawn jako kolor ścian roku 2020. W tłumaczeniu jego nazwa oznacza „Spokojny świt”, a w polskich sklepach znaleźć go będzie można pod nazwą „Miętowa szarość”. Łączy on w sobie odcienie szarości, zieleni i niebieskiego. Kolejnym modnym kolorem jest „Chińska porcelana”. To stonowany odcień niebieskiego, wzorowany na azjatyckich czarkach i wazach. W wybranych kolorach pojawia się też sporo zieleni, na przykład „Zieleń Adeline” czy też „Back to Nature”.

Jak dobrać odpowiednie kolory na ściany?

Wybór dobrego koloru jest wyzwaniem, a dobranie kilku pasujących do siebie barw to problem dla wielu ludzi. Kolory farb do ścian, które chcemy wykorzystać, wpływają na charakter i odbiór wnętrza, w których ich użyjemy. Musimy pamiętać o tym, że barwy wywołują w nas konkretne odczucia. Mogą wyciszyć, pobudzić lub zrelaksować. Ważne jest, aby odpowiednie kolory dobierać do pomieszczeń oraz ich funkcji.

Oprócz tego, że barwy wpływają na nasze emocje, mogą również manipulować odbiorem pomieszczenia. Dzięki użyciu jasnych, stonowanych barw nawet najmniejszy pokój może wydawać się większych rozmiarów. Jeżeli jednak pomieszczenie jest podłużne, dobrą decyzją będzie wykorzystanie ciemnych, nasyconych barw. Pomalowanie nimi krótszej ściany wyrówna proporcje pokoju. Duże, przestronne pomieszczenia mogą zyskać przytulności poprzez pomalowanie ich na ciemne barwy. Gdy pokój jest niski, nałożenie na ściany kontrastujących ze sobą kolorów sprawi, że będzie wydawać się wyższy.

Dobór kolorystyki powinniśmy również uzależnić od światła, jakie wpada do danego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę, czy jest to oświetlenie naturalne, czy sztuczne. Jeżeli do pokoju nie dociera światło dzienne, powinniśmy postawić na barwy jaśniejsze i cieplejsze. Ogólna zasada mówi, że jasne kolory powiększają pomieszczenie – nie musimy się jednak do niej stosować, jeżeli pokój jest położony w nasłonecznionej części mieszkania. Możemy wtedy pokusić się na żywsze i odważniejsze barwy.