mężczyzna wyjeżdzający za granice
Rozwój

Praca za granicą bez pośredników

Wiele osób decyduje się na podjęcie pracy poza granicami kraju. Strefa Schengen jest ogromnym udogodnieniem dla osób, które często przekraczają granice. Mimo że sytuacji na rynku pracy w Polsce poprawia się dla niektórych grup zawodowych, wiele osób w dalszym ciągu decyduje się na realizację swoich zawodowych ambicji w innym państwie.

Emigracja zarobkowa

Polscy pracownicy fizyczni cenieni są w krajach zachodnich za swoją rzetelność i zaangażowanie w pracę. Osoby, których interesuje emigracja zarobkowa i praca bez pośredników za granicą, powinni wiedzieć, że zagraniczni pracodawcy bardzo cenią sobie formę zatrudnienia nowych pracowników z polecenia.

Idealnym rozwiązaniem jest zatem, aby mieć kogoś na miejscu, kto mógłby polecić nas potencjalnemu pracodawcy. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, dlatego w takich sytuacjach trzeba zdać się tylko na siebie.

Praca bez pośredników za granicą – gdzie szukać ofert

Szukanie ofert w Internecie jest pierwszą czynnością, której powinna się podjąć osoba szukająca pracy bez pośredników. Pracodawcy bardzo często zamieszczają ogłoszenia o pracę w różnego rodzaju social mediach.

Niektóre portale internetowe oferują użytkownikom zapisanie się do wirtualnej grupy osób, których interesuje praca bez pośredników. Na tamtejszych forach istnieje możliwość dyskusji na temat różnych doświadczeń związanych z pracą u konkretnego pracodawcy lub przeczytania opinii na temat warunków pracy w konkretnym zakładzie za granicą.

Oczywiście social media nie są jedynym miejsce, gdzie pracodawcy zamieszczają ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników na konkretne stanowiska. W Internecie istnieje naprawdę spora baza portali, które przeznaczone są wyłącznie dla osób, którym zależy na podjęciu pracy bez pośredników.

Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu pracy bez pośredników?

Praca bez pośredników niesie za sobą zarówno szereg korzyści, jak i pewne ryzyko. Firmy pośredniczące i agencje pracy wprawdzie szykują dla potencjalnego pracownika podwaliny stabilizacji i bezpieczeństwa w obcym kraju, ale wiąże się to z pobieraniem znacznych kwot z zarobionej pensji. Nie każdemu więc współpraca z pośrednikiem będzie odpowiadać.

Niemniej jednak, jeśli szukamy pracy za granicą bez pośredników, bez żadnych znajomości w miejscu docelowym i ze słabą znajomością języka danego kraju, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby nie zostać oszukani czy wykorzystani.

Niepewność powinna wzbudzić sytuacja, gdy rzekomy pracodawca wymaga od nas zbyt wielu danych lub nawet przesłania niektórych dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty, czy paszport. Inną sprawą, do której należy podejść nieufnie, są wszelkiego rodzaju oferty pracy, w których oferowane zarobki są podejrzanie wysokie w stosunku do wykonywanej pracy.