Kobieta uczęszcza na psychoterapie poznawczo - behawioralną
Rozwój

Psychoterapia CBT — czy warto skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej online?

Obecnie czasach coraz więcej osób korzysta z psychoterapii poznawczo behawioralnej. W dzisiejszych czasach głośno mówi się o tym, jak ogromne korzyści zapewnia sięgnięcie po pomoc do specjalisty mającego wieloletnie doświadczenie kliniczne. Czy jednak przeprowadzenie efektywnej terapii jest możliwe także w trybie zdalnym? Przeczytasz również, czym jest superwizja CBT i dlaczego jest standardem w pracy psychologów?

Terapia poznawczo-behawioralna online — dlaczego warto?

Aktualnie sporo mówi się o tym, czy terapia poznawczo-behawioralna przeprowadzana zdalnie, jest tak samo efektywna, jak ta odbywająca się w gabinecie psychoterapeutycznym. Okazuje się, że taki tryb odbywania wizyt i specjalisty jest nie tylko równie skuteczny, ale ma też kilka dodatkowych zalet.

Terapia online sprawiła przede wszystkim, że coraz więcej osób decyduje się zasięgnąć specjalistycznego wsparcia. Nie da się bowiem ukryć, że znacznie łatwiej jest zapisać się na wizytę online i odbyć ją z własnego domu. Wysiłek i samo pojawienie się w gabinecie to z kolei dla wielu osób duża przeszkoda. Ta łatwość uczestnictwa jest więc niewątpliwym atutem terapii zdalnej.

Kolejną ważną kwestią jest dostęp do najlepszych specjalistów, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dzięki temu, że terapia odbywa się zdalnie, można korzystać z umiejętności terapeutycznych cenionych lekarzy z całej Polski. 

Jak wygląda zdalna terapia CBT? Terapia poznawczo-behawioralna online

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy terapia indywidualna online bardzo różni się od klasycznej? Okazuje się, że niemal wcale. Podczas takiego spotkania online, terapeuta poznawczo-behawioralny postępuje bowiem dokładnie tak, jak przy zwykłej wizycie. Relacja terapeutyczna również jest identyczna. Najważniejsza jest akceptacja i zrozumienie. Przestrzeń internetowa może  zapewnić bezpieczeństwo. Tutaj wszystko opiera się przede wszystkim na rozmowie, dlatego też droga internetowa sprawdza się doskonale. Pacjent otrzymuje dokładnie tę samą jakość wizyty, a przy tym może odbyć ją w dowolnym miejscu.

Terapia online jest polecana szczególnie osobom zmagającym się z depresją, zmiennością nastrojów, trudnością panowania nad emocjami, czy też trudnymi doświadczeniami związanymi z relacjami. Czy istnieją tu jakieś ograniczenia? Właściwie żadne! Na psychoterapię online może umówić się każdy. Oczywiście, o ile potencjalni pacjenci są osobami dorosłymi.

Superwizja cbt dla specjalistów

Jesteś terapeutą i chcesz rozwijac swoje komptenecje w pracy z pacjentami? Superwizja CBT rekomendowana jest psychologom, którzy chca poszerzać swoją wiedze i umiejętności, w obszarze pomagania. Superwizja to standard w pracy psychologów. Z superwizji korzystają mniej lub bardziej zaawansowani stażem terapeuci Superwizją może odbywać się indywidualnie i grupowo. Świetnym rozwiązaniem jest superwizja online, która pozwala na dostęp do profesjonalnej wiedzy, z każdego miejsca w Polsce a nawet na świecie.

Pamiętaj drogi pacjencie, aby przy wyborze konkretnego terapeuty, kierować się najwazniejszemi informacjami: czy terapeuta posiada certyfikację lub jest w trakcie; czy poddaje się regularnej superwizji.