Monety
Kultura

Numizmatyka

Numizmatyka to nauka zajmująca się badaniem monet i banknotów, jednakże w ogólnie przyjętym znaczeniu określa się tym mianem po prostu kolekcjonowanie monet. Numizmatyka to ciekawe hobby, często bardzo zaskakujące, na pewno wciągające, ale ma też jedną, niepodważalną zaletę – jest to także bardzo przyszłościowa inwestycja.

Kolekcjonowanie monet to pasjonujące zajęcie, a także mocno rozwijające. Numizmatyka to także zanurzenie się w historii i badanie przeszłych losów. Każdy kto zajmuje się tym profesjonalnie musi znać historię monet, aby móc właściwie ocenić ich wartość. Warto już na początku zastanowić się, w którą stronę planujemy rozwinąć naszą kolekcję, ponieważ wybór jest naprawdę spory. Możemy zbierać monety polskie albo zagraniczne, monety współczesne obiegowe lub takie, które wyszły już z obiegu. Mennica Polska wypuszcza także co jakiś czas złote monety dla uczczenia jakiegoś wydarzenia. Ich nakład, a przez to wartość jest różna.

Aukcje internetowe

Często przygodę z numizmatyką zaczynamy od znalezienia w domowych zakamarkach jakichś monet, czy to z czasów PRL, wojny lub zagranicznych. Może to być i na pewno często jest zalążek jakiejś kolekcji, jednakże zazwyczaj jest to kilka, kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt sztuk. I co dalej? Jak zdobyć więcej monet. Wszystko zależy od obranego kierunku, jednakże najłatwiejszą drogą są aukcje monet. To tam najczęściej znajdziesz rzadsze okazy, niedostępne w inny sposób. Monety na aukcjach potrafią czasami osiągnąć zawrotne sumy, ale wszystko zależy od stanu ich zachowania, rzadkości oraz tak naprawdę ilości chętnych. Aukcje numizmatyczne to tak naprawdę jedna z najlepszych opcji dla poszerzania swoich kolekcji. Istnieją jeszcze fora i grupy tematyczne na przykład na portalach społecznościowych, na których to pasjonaci numizmatyki wymieniają się wiedzą i uwagami, pomagają w identyfikacji rzadszych okazów, a także przeprowadzają właśnie aukcje.

Inwestowanie w monety

Numizmatyka to nie tylko kolekcjonowanie monet i systematyczne powiększanie swoich zbiorów, to także długofalowa inwestycja. Warto wiedzieć, że sporo monet zawiera lub jest wręcz stworzone ze srebra i złota. Oczywiście takie monety są stosunkowo droższe od tych zrobionych z niklu lub aluminium, jednakże ich wartość będzie rosła z roku na rok. Dzięki temu wartość naszej całej kolekcji również będzie rosnąć i za kilka, kilkanaście lat może być warta znacznie więcej, niż w nią zainwestowaliśmy.

Kolekcjonowanie monet to nie tylko hobby, chociaż od tego zazwyczaj się zaczyna. Mądrze poprowadzona kolekcja to niejako zabezpieczenie na przyszłość, karta w ręku na czarną godzinę. Do tego dochodzi wartość czysto estetyczna, bo monety potrafią czasami naprawdę zachwycić swoim wykonaniem. Rewers i awers to już nie tylko hasła, które przydadzą się w krzyżówce, a ważne komponenty monet. Czasami jakiś drobny błąd w produkcji monet, zwany fachowo destruktem, może podnieść jej wartość nawet o kilkaset procent. Znane są przypadki, gdzie zwykła dwuzłotówka z destruktem (rozlanym “środkiem”) sprzedaje się za ponad 150 zł.

Numizmatyka to ciekawe i oryginalne hobby, które pozwala odkrywać historię, a także inwestować bezpiecznie pieniądze. Co najważniejsze jest to hobby dostępne dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.