Mężczyzna siedzi na cmentarzu obok nagrobka
Kultura

Wszystko o pomnikach na cmentarz i nagrobkach

Polska jest krajem, w którym ceni się przede wszystkim tradycję, dlatego też sposobem żegnania się ze zmarłym jest tradycyjny pochówek, organizowany zazwyczaj przez zakład pogrzebowy. Uroczystość kończy złożenie zmarłego do grobu. Tradycyjne nagrobki wykonane są najczęściej z granitu, marmuru lub piaskowca.

Jakie mogą być rodzaje nagrobków?

Nagrobki, które najczęściej spotyka się na cmentarzach, składają się z dwóch części. Pierwsza to pozioma płyta grobowa, natomiast druga to tablica, najczęściej pionowa, która zawiera podstawowe informacje o osobie zmarłej. Nagrobki takie wykonuje się przeważnie z granitu, który jest materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Innym rodzajem grobów są takie, które mają postać płaskiej tablicy leżącej na ziemi. Jest to coraz popularniejszy sposób chowania, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Najbardziej okazałe są tradycyjne grobowce, które są chętnie stosowanym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych.

Od czego zależą ceny nagrobków?

Ceny nagrobków uzależnione są od materiałów, z których zostały zrobione. Te droższe mają wysoką jakość, są także odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe, trudniej je także uszkodzić. Istotny jest także kształt pomnika, a im jest on prostszy, tym jego cena jest niższa. Każde wycięcia, żłobienia i frezy windują cenę. Wyższa jest również cena nagrobków w nietypowym kształcie, niestandardowych, robionych na zamówienie.

Pomniki na cmentarz wzory ceny – gdzie je znaleźć?

Każdy dobry zakład kamieniarski posiada w swojej ofercie katalog, w którym znajdują się wzory i ceny pomników na cmentarz. Znaleźć tam można nagrobki klasyczne, tradycyjne i nowoczesne. Są to nagrobki z granitu antykowanego, który może mieć kawałki szkła lub z piaskowca. Nagrobki z granitu mogą mieć przezroczystą taflę szkła, natomiast marmurowe mają płaskorzeźbę i szkło. Najpopularniejszymi motywami są: serce, krzyż, pergamin lub księga.
Profesjonalne zakłady kamieniarskie realizują również zlecenia nieoczywiste, indywidualne. Nagrobki ekskluzywne wykonuje się po wielu rozmowach z klientem, podczas których pracownicy doradzają najlepsze rozwiązania.

Nagrobki mogą być pojedyncze ziemne, w których trumna znajduje się bezpośrednio w ziemi lub na piwnicę, która musi spełniać odpowiednie wymogi sanitarne. Piwnica może być również kilkupoziomowa. Nagrobek może być również podwójny, trochę droższy niż pojedynczy, ale idealny dla małżeństw lub większej rodziny, Podwójne pomniki na cmentarze wzory ceny sprawdzić można również na stronach internetowych.