Harvard najstarszy uniwersytet w usa
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Harvard University – wymagania, kierunki, jak się dostać?

Po otworzeniu atlasu, okazuje się, że gmina Harvard, zlokalizowane jest w stanie Massachusetts w hrabstwie Worcester w Stanach Zjednoczonych. Ta znana na całym świecie miejscowości, nie należy do zbyt dużych, a jej całkowita powierzchnia, w przeliczeniu na metry kwadratowe, równa jest liczbie 69,9.  Z jakiego powodu miasteczko Harvard stało się na tyle ważne, by jego nazwą wyróżniono, jeden z najstarszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych? Jakie są wymagania Uniwersytetu Harvarda? Czy studia na Harvardzie to trafny wybór? Sprawdźmy to!

Harvard University: Czy studia na Harvardzie to trafny wybór?

Dobrą wskazówką, do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko Harvard jest tak ważnym punktem na mapie, może być dla każdego z nas historia wojny secesyjnej i toczonych podczas niej bitew. Warto pamiętać, że Boston jest dawną kolonią brytyjską. Gdzie jest Harvard i jak się tam dostać? Bez wątpienia, w tym celu należy wybrać się do Stanów Zjednoczonych. Ta opcja zapewni ci na pewno, możliwość studiowania stacjonarnego.  

Jak podaje American FactFinder, gmina Harvard zamieszkiwana jest przez około 6520 zameldowanych w niej na stałe obywateli, którzy aktywnie i z dużym zapałem, działają na rzecz swojej niewielkiej i znanej na całym świecie, społeczności. Mówiąc językiem potocznym, główna siedziba ma się dobrze i funkcjonuje bez większych wywrotek. Jeśli czytałeś Harrego Pottera to świetnie powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że dostanie się na studia na Harvardzie, nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Wymagania są wysokie, a czesne może przyprawić o zawrót głowy. 

Najstarszy uniwersytet w USA funkcjonuje na terenie miasteczka Cambridge. Zlokalizowane w mieście Boston, Cambridge, posiada swoją osobną uniwersytecką historię. Natomiast sam Boston, aby lepiej móc przyswoić sobie amerykańskie prawo administracyjne i jego współczesne zależności, możemy porównać np. do polskiego Poznania. 

Harvard University to najstarsza uczenia w USA. Poznaj Harvard kierunki, Harvard wymagania i Harvard czesne

Harvard University został utworzony 8 września 1636 roku w miejscowości Newtone i początkowo spełniał rolę koledżu. Swoją nazwę uczelnia Harvard, zawdzięcza purytańskiemu duchownemu Johnowi Harvardowi, który zgodnie z zapisem Wikipedii, był jej pierwszym ofiarodawcą i inwestorem.

Gdzie jest Harvard i jak rozpocząć studia na Harvardzie? Uważniej przyjrzyjmy się mapie. Atlas geograficzny to książka, która raczej nie ma zębów, choć i tak gryzą ją mole. Pomimo tego, iż na to nie zasłużyła, bo jej veritas brzmi bardzo podobnie do tego jaki przyświeca harwardzkim studentom – ważna jest prawda, prawda i tylko prawda!   

Jednymi z bardziej znanych, polskich absolwentów uniwersytetu są:

 • Ryszard Szaro,
 • Agata Passent,
 • Maciej Sawicki.

Wśród wykładowców, znajdziemy takich Polaków jak: 

 • Radosław Sikorski,
 • Jerzy Sołtan,
 • nieżyjący już, Czesław Miłosz.

Uczelnia Harvard, oprócz prawdy, ceni także pamięć o ludziach, którzy pracowali na jej rzecz i propagowali cenione przez wiedzę, idee. 

Harvard kierunki

Wizerunek Uniwersytetu Harvarda
Źródło: Freepik.com

Podobnie jak każdy uniwersytet, Harvard jest zorganizowany w taki sposób, by studenci mogli uczyć się tego, co im akurat najbardziej odpowiada i pokrywa się z ich aktualnymi zainteresowaniami. Jak każda porządna szkoła, także uczelnia Harvard ma jednak swoje, z góry określone, ograniczenia. 

Uniwersytety są rodzajem szkół, które zajmują się najogólniej mówiąc, naukami humanistycznymi. Zatem, raczej nie znajdziemy na nich kierunków, takich jak matematyka czy chemia, w sensie bezpośrednim i dosłownym. Co jednak nie oznacza, że niektóre przedmioty, uznawane za ścisłe np. astronomia czy statystyka, nie są na Harvardzie również obecne i analizowane przez studentów. 

Mnogość kierunków, sal wykładowych, profesorów oraz odbywających się od rana do wieczora zajęć, sugeruje, że zanim podejmiesz decyzję o wyborze uczelni, na której chciałbyś podjąć studia i uznasz, że jest nią właśnie najstarszy uniwersytet w USA, powinieneś najpierw odwiedzić jej główną stronę internetową.

Na co możesz liczyć jeśli chodzi o wybór podstawowych dziedzin oraz kierunki preferowane na Harvard University? Poniżej spis studiowanych tam dziedzin: 

 • sztuka,
 • psychologia,
 • ekonomia,
 • architektura,
 • informatyka,
 • języki,
 • medycyna,
 • polityka,
 • pisarstwo,
 • historia,
 • archeologia,
 • socjologia.
 • prawo.

Harvard czesne, Harvard wymagania

W minionym, 2021 roku, wymagana od studentów opłata administracyjna za rok studiów, wynosiła 51 925 USD. Kwota ta, jest bardzo wysoka, nawet jak dla mieszkańców samych Stanów Zjednoczonych. Produkt krajowy brutto, w skrócie PKB, na osobę wynosiło tam w 2017 r., 59 495 dolarów. Zatem wynikałoby z tego, że do opłacenia czesnego na Harvardzie, konieczna jest roczna pensja, któregoś z rodziców studenta, wybierającego się na tą właśnie uczelnię. Amerykańska młodzież jednak, przyzwyczajona jest do tego, że pracuje w czasie wolnym. Zarabiając i zbierając w ten sposób pieniądze, na zaspokojenie swoich własnych, dodatkowych potrzeb. 

Kultywowana do tej pory w USA, teoria i praktyka american dream, od zawsze związana była z wytycznymi dotyczącymi ciężkiej pracy i samodzielnego zarabiania na samego siebie. Amerykańskie marzenie, które stało się etosem narodowym Stanów Zjednoczonych, pomaga w zrozumieniu, nawet swoim najmłodszym obywatelom, że gdyby nie ich ręce, zapał do pracy oraz wiara w to, że wszystko jest w życiu możliwe, ich kraj mógłby nigdy nie powstać. Każde amerykańskie dziecko jest uczone od dnia swoich narodzin, tego że roznoszenie ulotek, koszenie ogródka u sąsiada na działce, czy odpłatne wychodzenie z nie swoimi psami, nie przynosi mu żadnej ujmy, ale raczej związane jest z czekającymi je w przyszłości nagrodami. 

Wiara w przyszłość i sukces, w Stanach Zjednoczonych, jest wręcz nieodparcie wszechogarniająca. Oparta na głównych filarach nauki, takich jak te, które możecie wybrać jako swój kierunek główny na Harvard University, jednocześnie pozbawia złudzeń i daje nadzieję, związaną z pewnością nastania jutrzejszego dnia.