bezpiecznik automatyczny
Technologia

Co zrobić gdy bezpiecznik automatyczny jest przepalony ?

Awarie instalacji elektrycznych należą do dość pospolitych problemów. Niektóre usterki jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, jednak zdarzają się sytuacje kiedy wezwanie profesjonalistów jest niezbędne. Awaria bezpieczników automatycznych to nierzadkie i niebezpieczne zdarzenie. Co robić, gdy bezpiecznik automatyczny jest uszkodzony, przepalony?

Czym jest bezpiecznik elektryczny? 

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest ten tak ważny element instalacji elektrycznej. Bezpiecznik elektryczny można porównać do swego rodzaju poduszki bezpieczeństwa. Odpowiada za poprawne działanie instalacji w obrębie pojedynczego obwodu lub całego obiektu. W razie nagłego skoku napięcia bezpiecznik minimalizuje ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej oraz podłączonych do niej różnych urządzeń. Bezpieczniki wyłączają się, gdy przeciążenie sieci elektrycznej jest zbyt wysokie.

W większych i starszych gospodarstwach domowych zazwyczaj są bezpieczniki topikowe, inaczej zwane porcelanowymi. Taki bezpiecznik to nic innego jak przewodnik elektryczny, który nagrzewa się poprzez płynący w nim prąd elektryczny.

Bezpieczniki automatyczne są najczęściej wykorzystywane w nowych domach i blokach. Są w postaci przycisku albo niewielkiej dźwigni.

Bezpiecznik automatyczny jest wkręcany w odpowiednie gniazdo lub montowany w specjalną tablicę, która przeznaczona jest dla bezpieczników oraz wyłączników. Z jednej strony znajduje się podłączenie do przewodu fazowego, a z drugiej do przewodu ochronnego.

Dlaczego “wybija korki”? 

“Wybija korki” to powszechne określenie na wyłączenie się bezpieczników. Najczęściej spowodowane jest to jednoczesnym działaniem urządzeń elektrycznych, które należą do najbardziej energiochłonnych. Wówczas poziom mocy jest większy niż przypisana lokacji dystrybucja prądu. Korki wybijają, aby uchronić przewody przed przegrzaniem a mieszkańców przed pożarem. Moc nie jest ustalana pomiędzy użytkownikiem a Operatorem Sieci Dystrybucyjnej indywidualnie. Jest ona szacowana. Dla gospodarstw domowych wynosi ona zazwyczaj 3,3 kW.

Jednak, gdy korki wybija podczas zwykłych czynności, jak pranie, czy zmywanie, można zwrócić się do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o zmianę warunków umowy o dystrybucję prądu. Najczęściej takie działanie nie wiąże się z niekorzystną zmianą kosztów rachunków za prąd. Jeśli zwiększono moc w ramach granicy, która została ustalona przez moc przyłączeniową, nie poniesie się żadnych dodatkowych kosztów.

Kolejnym powodem przez który może dojść do takiej awarii jest ewentualna usterka jednego z urządzeń. Wówczas należy odłączyć sprzęt, który może działać nieprawidłowo oraz ponownie włączyć korki. Jeżeli po odłączeniu danego urządzenia wszystko wróciło do normy, to oznacza że warto oddać przedmiot do serwisu w celu naprawy.

Najgorszym scenariuszem może być awaria całej sieci elektrycznej. Może dojść do tego z powodu zawilgocenia ścian, czy nawet zawieszenia lustra na ścianie. Samemu pod żadnym pozorem nie powinno się podejmować próby naprawy.

Tlącej się instalacji absolutnie nie wolno gasić wodą. Można jedynie użyć gaśnicy proszkowej albo śniegowej (gaśnica powinna być na wyposażeniu każdego domu).

Jak włączyć bezpieczniki?

Jak włączyć bezpiecznik automatyczny? Zmiana pozycji położenia dźwigni lub przycisku świadczy o ich wyłączeniu. W takiej sytuacji wystarczy dźwignię albo przycisk przywrócić do poprzedniej pozycji. Bezpiecznika automatycznego można używać wielokrotnie.

W przypadku bezpieczników topikowych zazwyczaj konieczna jest ich wymiana po wyłączeniu.

Należy pamiętać, że uszkodzonych bezpieczników pod żadnym pozorem nie powinno się naprawiać. Jeżeli próba włączenia bezpieczników nie powiedzie się, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego oraz zamontowanie go na miejscu uszkodzonego urządzenia.

Czemu nie powinno bagatelizować awarii bezpieczników? 

Chwilowa awaria bezpieczników na pierwszy rzut oka wydaje się czymś błahym oraz niewartym uwagi. Po awarii większość ludzi bez zastanowienia po prostu przestawia dźwignię lub przyciska przycisk w bezpiecznikach automatycznych. Konieczne przed tą czynnością jest wyłączenie części urządzeń, która była włączona podczas wybicia korków. Niewyłączenie sprzętu może skutkować poważną awarią, która może doprowadzić nawet do dużego pożaru.

Co robić, gdy bezpiecznik automatyczny wyskakuje? 

Gdy bezpiecznik wyskakuje raz za razem, może to świadczyć o tym, że został źle dobrany. Wówczas wystarczy go wymienić na model o wyższej wartości prądu znamionowego. Warto w takiej sytuacji wezwać specjalistę na pomoc. Pogotowie elektryczne z Wrocławia z całą pewnością poradzi sobie z takim problemem, jak wymiana bezpiecznika automatycznego. Również jest możliwość, że cała sieć jest za stara.

Należy pamiętać, aby przede wszystkim w przypadku jakichkolwiek usterek zachować spokój oraz nie panikować. Z elektrycznością nie ma żartów. Od razu po zauważeniu problemu z instalacją elektryczną, warto zareagować, aby nie narażać się na potencjalne niebezpieczeństwo.