Ostatnie rozdanie, wiesław myśliwski
Kultura

Wiesław Myśliwski: Ostatnie rozdanie

O autorze

Wiesław Myśliwski należy do czołowych postaci pisarzy literatury polskiej. Jego twórczość promował sam Henryk Bereza, jeden z największych propagatorów życiopisania. Wiesław Myśliwski urodził się w 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Jest absolwentem polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Prywanie jest prozaikiem, scenarzystą filmowym, dramaturgiem. Dwukrotnie zdobył literacką nagrodę Nike.

Ostatnie rozdanie (2013)

To utwór, który nie przypomina klasycznej powieści, jest stworzony na wzór eseju. Taką twórczość określa się mianem prozy eseistycznej. Wiesław Myśliwski na kartach powieści szuka odpowiedzi na pytania egzystencjalne człowieka: o miłość, cierpienie, samotność.

Treść

Głównym motywem powieści jest stary, opasły, czarny notes z gumką należący do anomimowego właściciela. Wraz z biegiem akcji dowiadujemy się, że tą tajemniczą postacią jest mężczyzna, najpewniej w podeszłym wieku. W powieści nie jest określone wprost, ile ma lat, jednak wspomnienia związane z przeżyciami kryjącymi się pod nazwiskami oraz adresami daje nam wywnioskować, że nie jest już najmłodszy. Bohater przegląda nieskładnie pozapisywane kontakty, które łączą się w siatkę wspomnień o jego życiu, a jego porządkowanie ma być pozorną próbą ułożenia własnej, mentalnej przestrzeni.

Czy życie wystarczy wypełnić czyimiś imionami, nazwiskami, adresami i telefonami, aby się w nim odnaleźć? W tych wszystkich fragmentach, przypadkowych, niespodziewanych, które żadnemu porządkowi nie chcą ulec, krążąc w nas jakby po osobnych orbitach, a naszą nad nimi nadrzędnością można porównać do nadrzędności naszego ciała, na przykład nad sercem, wątrobą czy żołądkiem, niezależnymi przecież od nas. Tak że jesteśmy jak gdyby, podobnie jak ten mój notes, opasani gumą, która ma tę właściwość, że czasem pęka.[1]

Ostatnie rozdanie to historia o bezpowrtonych szansach i stracie, która towarzyszy mu przez całe dotychczasowe życie. Postać zrezygnowała ze swoich największych marzeń, miłości do sztuki, artyzm został porzucony na rzecz pracy. Myśliwski dotyka tematów, które dotyczą każdego z nas – człowieczego losu.

 

[1]W. Myśliwski, Ostatnie rozdanie, Kraków 2013.

One thought on “Wiesław Myśliwski: Ostatnie rozdanie

  1. Luna pisze:

    Jadę na spotkanie z Myśliwskim do Krakowa. Jest legendą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.