Mężczzna wybiera idealne łóżko dla siebie
Dom i Rodzina

Jak odpowiednio dobrać wymiary łóżka?

Artykuł partnera.

Odpowiednio długi, spokojny sen ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Powinniśmy więc dokładać wszelkich starań, aby go sobie zapewnić. W tym celu warto zadbać o wystrój sypialni, szczególną uwagę skupiając na łóżku. To ono jest bowiem najważniejszym meblem, odpowiedzialnym za wygodę podczas snu. Aby było w pełni komfortowe, istotne są takie kwestie, jak rodzaj materaca oraz ogólne wymiary. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać wymiary łóżka.

Najpopularniejsze wymiary łóżek

Na rynku można się spotkać z bardzo dużym wyborem łóżek o różnych wymiarach. Są wśród nich zarówno meble jednoosobowe, jak i przeznaczone dla dwóch osób. Do najbardziej typowych wymiarów należą: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200. Jak widać różnią się one od siebie szerokością, natomiast długość w każdym przypadku jest standardowa. Oprócz tego wiele firm oferuje łóżka na zamówienie, których rozmiar można dostosować do indywidualnych preferencji. Z tej opcji najczęściej korzystają osoby bardzo wysokie, dla których 200 cm to za mało, aby zapewnić komfort snu. Wybór wymiarów łóżka należy więc dostosować zarówno do użytkownika, jak i do charakteru sypialni.

Wymiary łóżka a wielkość sypialni

Niezwykle istotną kwestią podczas wyboru łóżka jest dostosowanie go do wymiarów sypialni. Musi ono bowiem zapewniać nie tylko komfort snu, ale także swobodę poruszania się.

Wybierając mebel do niewielkiego pomieszczenia, powinniśmy poszukać kompromisu pomiędzy optymalną przestrzenią do spania, a komfortem użytkowania sypialni – wyjaśnia przedstawiciel sklepu MK Foam z łóżkami i materacami. Łóżko z jednej strony musi być wygodne, z drugiej zaś zapewniać swobodny dostęp do pomieszczenia bez konieczności przestawiania mebli.

Jeśli zatem mamy do urządzenia niewielki pokój dziecka czy nastolatka, optymalnym wyborem będzie łóżko 80×200 lub 90×200. W przypadku osoby dorosłej na ogół okazuje się ono jednak niezbyt wygodne i warto wybrać nieco większy model. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli dzielimy łóżko z partnerem. Dla pełnego komfortu, powinno być ono znacznie większe. Najczęściej wybieraną opcją do standardowych sypialni są łóżka 140×200 i 160×200. Zapewniają one wystarczającą przestrzeń do spania dla dwóch osób i na ogół mieszczą się w pomieszczeniach tego typu. Największy komfort odczuwają zapewne posiadacze łóżek największych, jednak trzeba mieć świadomość, że nadają się one jedynie do dużych sypialni. W takich pokojach nie zdominują bowiem przestrzeni i nie wpłyną na ograniczenie ich funkcjonalności.

Podsumowując, aby odpowiednio wybrać wymiar łóżka, należy uwzględnić kilka czynników. Są wśród nich indywidualne preferencje dotyczące wygody, a także wymiary sypialni. Oprócz tego trzeba określić, czy ma to być łóżko pojedyncze czy też podwójne. Wszystko to sprawi, że będziemy mogli dokonać wyboru, który sprosta naszym oczekiwaniom. +