programiści przed komputerem sprawdzają nowe oprogramowanie.
Technologia

Narzędzia dla programisty jakie warto znać

Nauka programowania nie jest prosta i nie każdy jest w stanie ją opanować, dlatego warto jest znać kilka przydatnych programów, które pomogą w pracy programiście. Narzędzia dla programisty ułatwiają i znacznie przyspieszają pracę. Jakie narzędzia są najbardziej przydatne dla programisty?

Najlepsze narzędzia dla programisty

Narzędzia dla programisty, to podstawa jaką poznaje każdy, kto wybrał się na kurs programowania. Usprawniają one pracę, pomagają komunikować się wszystkim zespołom i zdecydowanie poprawiają komfort programistom. Prettier to jedno z narzędzi. Nie jest ono obowiązkowym narzędziem dla programistów, jednak jest bardzo przydatne i eliminuje szereg debat na tematy dotyczące stylu kodu, które pojawiają się bardzo często pośród programistów. Prettier jest formaterem kodu. Jego największą zaletą jest kod ułożony w schludny i przejrzysty sposób. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić czas, poprawiając błędy np. zbędne spacje i formatując kod, aby był bardziej czytelny. Taki formater jest najbardziej przydatny szczególnie dla początkujących programistów, a także nowych pracowników którzy przyzwyczaili się stylizować swój kod w inny sposób.

Innym przydatnym narzędziem jest avocode, które przydaje się podczas pracy z grafikami. Programiści, którzy współpracują z grafikami często potrzebują mieć dostęp do wglądu do elementów wizualnych i kodu. To narzędzie daje możliwość otwierania plików graficznych bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania. Avocode automatycznie generują fragmenty kodu, które zawierają wszystkie niezbędne informacje o elementach, takich jak rozmiar, kolor i czcionka. Avocode daje możliwość dodawania komentarzy, dzięki czemu jest ono świetnym narzędziem do współpracy pomiędzy grafikami oraz programistami.

Kolejnym narzędziem jest Figma, która podobnie jak Avocode służy grafikom i programistom ułatwiając im pracę nad wspólnymi projektami. Dodatkowo Figma pozwala na jednoczesne edytowanie elementów oraz tekstu, by móc lepiej dostosować elementy widoków projektu. To narzędzie pracuje w oparciu o przeglądarkę, z tego powodu może być używane w dowolnym systemie, co zdecydowanie ułatwia pracę deweloperów z grafikami.

Najpopularniejsze narzędzia dla programistów

Jednym z najczęściej używanych narzędzi przez programistów jest Jira, która jest narzędziem do zarządzania projektów pośród programistów. Ten program daje możliwość śledzenia błędów i innych problemów, które są związane z projektami. Tego typu narzędzia sprawiają, że wszystkie zadania stają się zdecydowanie bardziej widoczne dla całego zespołu i dają możliwość programistom w jasny sposób zobaczyć priorytety zadań i to w jakiej kolejności należy je wykonywać. Korzystając z tego narzędzia cały zespół może usprawnić swoją pracę oraz znacznie szybciej i skuteczniej wprowadzać swoje poprawki.

Innym bardzo znanym narzędziem jest GitHub, który jest znany każdemu programiście, niezależnie od specjalizacji i poziomu. Jest to hosting programów open source. Programiści mogą udostępniać oraz edytować pliki swoich projektów, dzięki czemu każdy kto jest na open source ma dostęp do plików, projektów i może je ulepszać, a także pomóc się im rozwijać. Github jest znany ze swojej przyjaznej społeczności, nawet poza branżą programistyczną. Użytkownicy zawsze są gotowi wskazywać błędy w plikach innych osób i sugerować zmiany, aby zoptymalizować projekt. Ponadto platforma może być również wykorzystywana przez firmy do zarządzania zespołami i dużymi projektami, z racji tego, że wszystkie ich pliki mogą być bezpiecznie przechowywane w jednym miejscu.

Używane narzędzia przez programistę zależne są od język w jakim się pracuje oraz od rodzajów realizowanych projektów. Dlatego tak przydatna jest dobra nauka programowania, ponieważ dobrze jest znać narzędzia dla programisty. Warto jest wybrać się na kurs gita, by poszerzyć swoje kompetencje.

Laptop z oprogramowaniem.