Miasto w Holandii do studiowania
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Miasta uniwersyteckie w Holandii

Holandia jest krajem cieszącym się w Polsce niesłabnącą, praktycznie od lat 90 – tych, popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Trudno powiedzieć. Być może główną przyczyną popularności holenderskich miast studenckich jest ich dostosowanie do potrzeb absolwentów uczelni wyższego stopnia? Dziś słów kilka o tym, jakie uniwersyteckie miasto w Holandii wybrać i czy miasta w Holandii są odpowiednio dostosowane do studentów.

Osobiście odwiedzałam miasta w Holandii kilkakrotnie i nawet udało mi się tam natknąć na dość nieprzyjemne, jak dla mnie, tarapaty, z których jednak owocnie i na własnych nogach wybrnęłam bez ponoszenia większych tego konsekwencji. Wiem, niektórzy z tego powodu, do dziś dnia, cierpią. Ale chyba istotniejszym wydaje się być w tej chwili fakt, co mogą swoim przyszłym studentom zaoferować miasta Holandii, niż łamanie sobie głowy nad doświadczeniem wyniesionym z włoskich miast uniwersyteckich.  

Zatem do dzieła! Zapraszamy przyszłych uczestników/użytkowników miast studenckich do lektury i wprowadzenia w temat dotyczący tego: Gdzie warto jest studiować w Holandii. 

Miasta w Holandii dla studentów

Holandia, pomimo tego, iż należy do jednych z mniejszych krajów członkowskich UE, to posiada bardzo bogatą ofertę dla osób, chcących tam właśnie, kontynuować swoją edukację szkolną. Dlaczego by nie zdecydować się na kraj protestancki o znanej na świecie otwartości na innych oraz tolerancji, wobec uznanych powszechnie mniejszość? Struktura organizacyjna najstarszych holenderskich uniwersytetów, oparta jest na włoskim wzorze miast uniwersyteckich. Oznacza to, że najbardziej znane uczelnie w Holandii, w jakich możemy studiować, po zdaniu egzaminu maturalnego, powstały na tym samym planie korporacyjnym, co pierwsze, średniowieczne uniwersytety Europy.  

Miasto w Holandii: Amsterdam i jego bezkonkurencyjność w rankingu największych miast studenckich Holandii

Poniżej kilka ciekawych holenderskich miast, gdzie na pewno znajdziecie wartą wyboru uczelnię.

Ciekawa i sprawdzona pod względem jakości lista, uczelni w mieście Amsterdam, poniżej:

  1. Hogere Zeevaartschool Amsterdam,
  2. Rijksakademie voor Beeldende Kunsten,
  3. Uniwersytet Amsterdamski,
  4. Wolny Uniwersytet w Amsterdamie,
  5. Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Amsterdamie.

Amsterdam jest miastem, które każdego przyjezdnego lub zagranicznego turystę, przywita serdecznie i ciepło. Dzieje się tak, chyba ze względu na to, iż to właśnie Amsterdam jest stolicą konstytucyjną Holandii. Miastem, które swoje centralne i urzędowe organy “wywaliło za drzwi” wraz z ich przedstawicielstwami, powiatami i krainą historyczną gmin, czyli przeniosło całą tą “stoliczną gawiedź”, do stabilnej i spokojnej pod względem turystycznym, Hagi. Bardzo ciekawe i zarazem rozsądne, rozwiązanie, którego efekt, można dostrzec gołym okiem, przechadzając się na piechotę po wąskich uliczkach, przyjaznego studentom, wiecznie roześmianego Amsterdamu. 

Znane miasta studenckie w Holandii

Holandia miasta
Źródło: Freepik.com

Rotterdam to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Holandii. Miasto, które może się poszczycić tym, iż do dziś dnia, od czasów kolonializmu, jest nadal uznawane za największy port morski w Europie. W skład dóbr, którymi dysponuje obecnie miasto Rotterdam, wchodzi również znany i szanowany na całym świecie, Uniwersytet Erazma w Rotterdamie (EUR)

Kim był Erazm z Rotterdamu? Takim samym uczniem i studentem jak i Wy. By tego się dowiedzieć dokładnie, zajrzyjcie do cyklu podręczników, wydanych przez polskiego filozofa, Władysława Tatarkiewicza pt.: “Historia filozofii” lub zaopatrzcie się w pierwszy tom, tej znanej w całej Polsce, filozoficznej encyklopedii, np. w księgarni Empik.

Miasto Holandii, które warto wybrać na studia

Utrecht, trzecie miasto Holandii, położone nad kanałem Amsterdam-Ren, zlokalizowane jest na powierzchni bliskiej 99,32 km2. Liczba mieszkańców Utrechtu to około 312 tysięcy. Mieszkańcy Utrechtu to m.in. mistrzowie holenderskiego sportu, o czym może zaświadczyć światowej sławy piłkarz Marco Van Basten. 

Uniwersytet w Utrechcie, został założony w 1636 roku, zatem historycznie, plasuje się tuż obok uniwersyteckich miast w USA, które powstały również w tym mniej więcej czasie. 

Drugą uczelnią, którą znajdziemy w Utrechcie, jest Akademia Sztuk Pięknych (Hogeschool voor de Kunsten Utrecht), a zaraz po niej, napotkamy Hogeschool Utrecht, gdzie znajduje się siedziba pozarządowego instytutu badawczego, zlokalizowanego w Holandii, o nazwie Instytut Deltares.

W Utrechcie możemy się wybrać, w czasie wolnym od zajęć uniwersyteckich, na polski cmentarz wojenny, który dokładnie tak jest określany przez Holendrów w ich własnym języku. Znajdziemy tam groby polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej oraz miejsca pochówku, innych Polaków.