Dziewczyna na łóżku uczy się anielskiego przed maturą
Nauka

Jak zdążyć z angielskim do matury?

Matura to jeden z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka. Gdy tylko odbędzie się bal studniówkowy, uczniowie odliczają ostatnie 100 dni, które dzielą ich od maratonu egzaminów. Jest to czas wytężonej nauki dla młodzieży, ale też czas ostatnich beztroskich dni.

Matura z angielskiego- najważniejsze informacje

Matura z języka angielskiego składa się z dwóch części w dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Każda część wymaga od ucznia innych umiejętności, które musi obejmować powtórka z angielskiego. Matura z języka angielskiego składa się z:

  • części pisemnej,
  • części ustnej.

Matury z języka angielskiego w 2022 roku odbędą się 6 maja o godzinie 9:00 (poziom podstawowy) i 9 maja (poziom rozszerzony).

Jak zmotywować się do nauki angielskiego przed maturą?

Język angielski jest uniwersalnym językiem w Europie i przydaje się w wielu sytuacjach życiowych takich jak wakacje za granicą czy wymiana studencka. Język angielski stwarza też nowe możliwości zawodowe. Osoby z certyfikatami C1/ C2 są bardzo pożądane na rynku pracy, a zatrudnienie z językiem jest możliwe w niemal każdej branży.

Jeżeli samodzielna nauka języka w domu nie przynosi efektów warto rozważyć zapisanie się na kurs do szkoły językowej. Szczególnie przed maturą, gdy nauka wymaga odpowiedniej dyscypliny warto spróbować zajęć ze specjalistami i native speakerami, którzy odpowiednio zmotywują do nauki. Istotne jest to, że w szkołach językowych grupy są bardzo małe, co zapewnia niemal indywidualne podejście do ucznia.

Warto rozeznać się, czy szkoły oferują kursy maturalne. W ekspresowym kursie uczeń ma możliwość usystematyzowania zdobytej wiedzy i pisania próbnych egzaminów, co sprawi, że na finalnym egzaminie poczuje się pewniej, a wynik będzie lepszy. Taki kurs maturalny angielskiego w Lublinie oferuje m.in. szkoła językowa Columbus. Kursy można odbywać również online.

Efektywna nauka angielskiego przed maturą

Efektywność jest słowem kluczowym w nauce każdego przedmiotu. Nie wystarczy powtarzanie definicji, by utrwalić wiedzę i czerpać z niej jak najwięcej. Nawet najpilniejszy uczeń może się zestresować i zapomnieć słówek, które przez kilka godzin czy dni “wkuwał na blachę”. Oficjalna atmosfera egzaminu maturalnego i powaga, z jaką ten egzamin się odbywa jest stresująca dla młodych osób. Dlatego ważne jest świadome uczenie się i rozumienie danych partii materiału, by zostały w pamięci jak najdłużej.

Nauka powinna się rozpocząć od stworzenia przestrzeni do nauki, która najbardziej odpowiada uczniowi. Warto pozbyć się wszelkich rozpraszaczy w pomieszczeniu. Włączony telewizor w tle, niewyciszony telefon czy głośne powiadomienia nie sprzyjają skupieniu. Odpowiednie samopoczucie i nastrój do nauki również znacznie wpływa na jakość nauki, dlatego nie należy się przemęczać.

Optymalne przerwy podczas nauki są wskazane, nauka przez cały dzień bez przerwy nie kojarzy się z niczym przyjemnym i może skutkować “zmęczeniem materiału”. Najlepiej robić sobie przerwy co ok. 30 minut, w międzyczasie rozciągnąć się, zrobić kilka kroków czy napić się wody. By zachować świeży umysł warto jest zrobić długi spacer w ciągu dnia nauki. 

Pomocnym narzędziem do nauki języka angielskiego może być mapa myśli, która zbiera słowa z danej kategorii w jednym obszarze. Taka mapa myśli może być szczególnie pomocna dla wzrokowców. Dzięki temu sposobowi łatwiej zapamiętać skomplikowane słowa i usystematyzować partię materiału.

Kolejnym trikiem który przyspiesza naukę są fiszki. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które żyją w biegu. Fiszki można zabrać ze sobą wszędzie, bo są małe i lekkie.  Samodzielnie zrobione fiszki już na samym etapie tworzenia uczą, ponieważ podczas pisania pojęć słówka się utrwalają. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem są aplikacje z fiszkami. Zamiast scrollowania mediów społecznościowych podczas powrotu do domu można przejrzeć aplikację z fiszkami, które pokazują postępy w nauce i motywują powiadomieniami do dalszej nauki.

Gdy pewne słowo jest bardzo skomplikowane, a jego nauka jest oporna i nieskuteczna, wykorzystaj jeden trik – skojarzenie słowa z jakimś śmiesznym pojęciem w języku polskim. Nauka przez skojarzenia jest metodą zapamiętywania, która może być niezwykle skuteczna dla zapominalskich osób. Połączenie przyjemnego z pożytecznym daje świetne efekty nauki, a śmieszne połączenia zostają w głowie na długo.

Wieczorami, po całym dniu nauki, by utrwalić przyswojoną wiedzę dobrze jest zrelaksować się oglądając ulubiony serial z angielskim lektorem i angielskimi napisami. I wzrokowcy i słuchowcy skorzystają z tej wskazówki, wzrokowiec utrwali ważną gramatykę i pisownię słów, a słuchowiec przygotuje się do części słuchanej na egzaminie maturalnym.