Dobrze oświetlona kuchnia
Dom i Rodzina

Jakie żarówki i lampy LED wybrać do swojego domu?

Z uwagi na energooszczędność przekładającą się na możliwość wypracowania realnych korzyści finansowych wielu z nas decyduje się na całkowitą wymianę oświetlenia w domu na żarówki LED-owe i lampy LED. Co wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na inwestycję w nowoczesne oświetlenie?

Natężenie światła odpowiednie do różnych pomieszczeń

Inna lampa czy żarówka będzie odpowiednia do kuchni czy salonu, a inna do sypialni czy pokoju gościnnego. W gabinecie będzie nam potrzebne mocniejsze światło niż w pokoju dziecięcym. Jak jednak te nasze potrzeby przełożyć na parametry żarówek?

Pod uwagę powinniśmy wziąć wielkość odpowiednika światła podawaną w lumenach. Jeśli żarówka charakteryzuje się strumieniem świetlnym rzędu 200 lumenów, będzie to światło dość słabe, dobre do wykorzystania jako oświetlenie dodatkowe w pomieszczeniach. Lampy powinny mieć średnio od 200 do 700 lumenów. Będą odpowiednie do wykorzystania jako oświetlenie akcentowe lub w pojedynczo stojących lampach. Dobrze sprawdzą się jako żarówki do żyrandoli o kilku źródłach światła. Natomiast np. lampy Philips o strumieniu świetlnym powyżej 700 lumenów spokojnie mogą posłużyć nam do oświetlenia dużych powierzchni – holu, salonu, przedpokoju itp. Taka żarówka pozwoli też zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Kąt padania światła

Dla wielu kupujących lampy LED parametr określany jako kąt padania światła jest tajemniczą niewiadomą, gdy tymczasem decyduje on o właściwym doborze oświetlenia. Do lamp sufitowych dobierać trzeba żarówki LED o małym kącie świecenia, od 30 do 40 stopni. Natomiast oświetlenie akcentowe będzie wymagało większego kąta padania światła – np. 60 stopni. Jeśli obecnie mamy w domu lampy z żarówkami 60-watowymi, najlepiej zastąpić je, wybierając np. lampy Philips LED o kącie padania światła wynoszącym 120 stopni.

Co z tymi lumenami?

W przypadku żarówek i lamp LED bardzo ważnym parametrem są lumeny. Określają one wydajność energetyczną żarówki i lampy. Żarówka LED o mocy 5 W może generować światło na poziomie 400 lumenów, a to już odpowiada mocy 40 W żarówki tradycyjnej. Lumeny określają moc emitowanego światła, nie zaś samej żarówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.