Kółka poliuretanowe
Technologia

Kółka poliuretanowe – dlaczego to dobry wybór?

Po czym poznać dobre kółko? Na to pytanie chce sobie odpowiedzieć każdy, kto usiłuje wybrać właściwy model spośród całego bogactwa możliwości, jakie odkrywa przed konsumentem obecny rynek konsumencki. Oczywiście każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, dobierając właściwości pożądanego kółka do konkretnej sytuacji, sprzętu, własnych potrzeb. Każdorazowo trzeba ustalić, jakie wymiary kółka będą odpowiednie, jak powinno być ono przymocowane.

Także wybór tworzywa jest kwestią, którą trzeba przemyśleć, dostosować do okoliczności. Niekiedy dobrym wyborem będą kółka żeliwne, w innych przypadkach wystarczą plastikowe. Jest jednak takie tworzywo, które sprawdzi się w zaskakująco dużej ilości przypadków – dlatego warto o nim pamiętać i mieć je na uwadze.

Kółka poliuretanowe odnajdą cię wszędzie

Wszechobecność elementów wykonanych z poliuretanu to fakt, z którym nie można polemizować. Można jednak zadać pytanie, co sprawiło że to tworzywo tak dobrze zadomowiło się w nowoczesnym świecie. Można się zastanowić, dlaczego tak wielu ludzi zaprasza elementy wykonane z poliuretanu do tego, żeby tworzyły ich otoczenie. Odpowiedziami na te pytania są poszczególne właściwości poliuretanu, nazywanego także sztucznym kauczukiem. Ta substancja wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia, zarówno uderzenia, jak i ścieranie – czyli podstawowe konsekwencje, na jakie są narażone ciągle obracające się, natrafiające na rozmaite przeszkody kółka.

To jednak dopiero początek, bo poliuretanowi nie szkodzą skrajne temperatury, substancje chemiczne (nawet agresywne). Poliuretan nie zajmie się ogniem i jest świetnym izolatorem także dla ładunków elektrycznych. Jako tworzywo dla kółek sprawdza się idealnie również dlatego, że pochłania drgania tworzące się podczas ruchu obrotowego. Wszystkie te cechy to powody, dla których poliuretan szybko stał się substancją o niezwykłej popularności – po 80 latach od opatentowania tego tworzywa, trudno wskazać przestrzeń wolną od elementów poliuretanowych.

Uniwersalność, jaką odznaczają się kółka poliuretanowe, najlepiej ilustruje fakt, że są wykorzystywane przez producentów sprzętu sportowego. Kółeczka umieszczone w płozach rolek do jazdy rekreacyjnej czy nawet wyczynowej, są sporządzane właśnie z kauczuku. Element, który zniesie spore obciążenie, spotęgowane gwałtownymi ruchami, odporny na szereg czynników zewnętrznych, znajdzie zastosowanie w ogromnej ilości sytuacji, mniej i bardziej nietypowych. Wybierając kółeczka z poliuretanu, wybiera się wsparcie na każdą okazję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.