Dziewczyna siedzi na foteu u stomatologa
Dom i Rodzina

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Każdy z nas wie, jak ważne są zęby. Niemniej jednak jeśli chodzi o to, by o nie zadbać, raczej ograniczamy się do standardowych metod. Chętnie kupujemy pasty wybielające lub nawet i szczoteczki soniczne, które mimo naszych starań, nie są wystarczające do osiągnięcia śnieżnobiałego i zdrowego uśmiechu. Nasze zęby są bowiem narażone na różnego rodzaju choroby, czy osadzanie się kamienia, co skutecznie oddala od nas marzenia o szerokim uśmiechu. Kluczową kwestią, stają się więc regularne wizyty u stomatologa. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym zajmuje się stomatolog?

Stomatologia to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje swoim zasięgiem wiele mniejszych dziedzin. Tak naprawdę, zwykle “dentystę” kojarzymy jedynie z usuwaniem zębów, a to skutecznie nas do niego zraża. Warto jednak uświadomić sobie, że stomatologia to znacznie więcej możliwości zadbania o nasze zęby. Stomatolodzy mogą specjalizować się w najróżniejszych dziedzinach, a do najpopularniejszych z nich można zaliczyć

  • endodoncja – jest do dziedzina stomatologii zajmujące się leczeniem schorzeń miazgi zębowej;
  • ortodoncja – ortodonta z kolei pomoże nam zadbać o to, by nasze zęby były równe i proste;
  • impantologia – ten dział stomatologii pomoże z kolei uzupełnić ubytki zębowe za pomocą pojedynczych implantów;
  • chirurgia stomatologiczna- to nic innego jak operacyjne usuwanie zębów, a także korzeni;
  • protestyka – ta specjalizacja stomatologiczna pomoże nam odzyskać zęby w momencie, kiedy całkowicie je utraciliśmy;
  • stomatologia zachowawcza – to z kolei najbardziej ogólna dziedzina stomatologii. W obszarze jej zainteresowań jest np. profilaktyka próchnicy, leczenie ubytków zębowych czy nawet usuwanie kamienia nazębnego.

Jak często należy odwiedzać stomatologa?

Nikt z nas nie może pochwalić się wyjątkową regularnością, jeśli chodzi o wizyty u stomatologa. Tak naprawdę, to właśnie te wizyty stają się nieodłącznym sprzymierzeńcem naszego białego i zdrowego uśmiechu. Przyjmuje się, że osoby dorosłe, które nie mają problemów z uzębieniem powinny zgłaszać się na wizyty kontrole co pół roku. Jednocześnie w przypadku wykrycia nieprawidłowości np. wady zgryzu czy konieczności leczenia zębów, należy zgłaszać się na wizyty w znacznie krótszym czasie. Warto także wspomnieć o tym, że dla dobra naszych zębów warto również zafundować im wybielanie, a także usuwanie kamienia. Są to zabiegi profilaktyczne, które jednocześnie odmieniają wygląd estetyczny zębów.

Dlaczego nie należy bać się wizyty u stomatologa?

Nie ukrywajmy, ale wizyta u stomatologa kojarzy się nam zawsze z bólem i przykrymi doświadczeniami. Ten stereotyp zdążył się już dość głęboko zakorzenić w naszych przekonaniach, a prawda jest zupełnie inna. Nawet usunięcie zęba trzonowego, nie będzie dla nas wyjątkowo bolesnym przeżyciem. Dlaczego? Stomatolog doskonale wie, że nikt nie lubi bólu. Ma więc w swoich gabinetach sposoby na to, jak go minimalizować. Znieczulenia i gaz rozweselający to tylko niektóre z nich. Dodatkowo starają się oni także minimalizować konieczność leczenia inwazyjnego, posiłkując się nowoczesnymi metodami jak np. leczenie laserem, którego nawet nie poczujemy.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Jeśli zależy nam na tym, by móc uśmiechać się szeroko i bez skrępowania, to powinniśmy oddać nasze zęby w ręce profesjonalistów. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą nam zachować biel zębów, a także nawet naprawić istniejące wady zgryzu. Nie można tu również zapomnieć o względach zdrowotnych, gdyż stan zębów tak naprawdę ma wpływ na nasz cały organizm. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą na wdrożenie leczenia wtedy, kiedy będzie ono konieczne.