Oświetlenie w domu
Dom i Rodzina

Jakie oświetlenie wybrać, by stworzyć wygodne miejsce do relaksu w domu?

Artykuł partnera.

Dobrze dobrane lampy w to nie tylko ważny element aranżacji przestrzeni i funkcjonalny system, zapewniający bezpieczeństwo i swobodę korzystania z danego wnętrza o każdej porze dnia lub nocy. Oświetlenie wpływa także na samopoczucie i nastrój, zwłaszcza gdy mówimy o rozwiązaniach do stref relaksu w salonie lub w sypialni.

Co wybrać, by zwiększyć przyjemność z relaksu i uzyskać efekt prawdziwej przytulności? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Lampy w domu – funkcjonalne światło i sposób na budowanie nastroju

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w domowych wnętrzach bez sztucznego oświetlenia. Umożliwia przemieszczanie się i wykonywanie mniej i bardziej precyzyjnych czynności, bez względu na dostępność światła naturalnego. Może wpływać także na nastrój użytkowników.

Naukowcy od lat dowodzą, że dostępność światła odbija się na ludzkim samopoczuciu. Jeśli jest go wystarczająco, zwiększa się produkcja serotoniny, nazywanej też hormonem szczęścia, oraz melatoniny, odpowiadającej za jakość snu. A co dzieje się, jeśli jest zbyt mało światła? Wówczas pojawiają się wahania poziomu kortyzolu (hormon stresu).

W największej mierze za samopoczucie odpowiada oczywiście światło naturalne. Można jednak wspomóc swój organizm poprzez zastosowanie właściwie dobranego oświetlenia sztucznego, co przydaje się nie tylko w pochmurne jesienno-zimowe dni.

Jeśli zatem zależy nam na zbudowaniu właściwych warunków oświetleniowych, warto przemyśleć dobór produktów również pod tym względem – dla dobrego samopoczucia wszystkich domowników i gości.

Jakie lampy tworzą klimat salonu?

Przestrzeń do rekreacji w salonie czy sypialni powinna być przytulna i zaciszna, gwarantując idealne warunki do odprężenia i relaksu. Wielką rolę odgrywają w tym dobrze dobrane lampy – pod względem funkcji i designu, wpisującego się w całościową aranżację.

Jak uzyskać nastrojowe oświetlenie? Z jednej strony trzeba zdecydować się na stylowe produkty, jak choćby te dostępne na stronie: Azzardo.com.pl. Są estetyczne, przyjemne dla oka, zarówno doświetlają, jak i budują klimat przestrzeni. Drugą kategorią są produkty, które może nie posiadają efektownej oprawy, ale emitowane przez nich światło ciekawie zdobi przestrzeń i buduje nastrój miejsca do relaksu. W tej roli idealnie sprawdzają się oczka wpustowe, ukryte w powierzchni mebli, ścian lub sufitu, a także dyskretne taśmy LED.

Nastrojowe osłony źródeł światła – abażury, klosze i same żarówki?

Co wpływa na nastrojowość oświetlenia do domu? Warto zadbać o to, by w przy kanapie i fotelach lub w kąciku telewizyjnym wprowadzić światło rozproszone – subtelne i niepodrażniające wzroku.

Do tego celu stosuje się na lampach sufitowych, wiszących, ściennych czy stojących odpowiednie osłony źródeł światła. Powinny być one wykonane z materiału, który nie przepuszcza całego światła. Dobrze sprawdzają się osłony z mlecznobiałego szkła lub tekstylne abażury.

Źródła światła klasyczne i smart do perfekcyjnego oświetlenia wnętrz

Równie ważną kwestią jest dobranie właściwego źródła światła. Skoro pragniemy budować miejsce do wypoczynku, lepiej wybrać subtelne światło, o niezbyt dużym natężeniu i ciepłej barwie. Sprzyja wyciszeniu i regeneracji, pomaga też przygotować się do snu.

Ciekawym rozwiązaniem do salonu mogą też okazać się produkty LED RGB z opcją regulowania barwy światła. Dzięki temu wieczorową porą można ustawić cieplejsze tony, a w ciągu dnia, gdy chcemy skoncentrować się na pracy i rozmaitych obowiązkach, da się zmienić je na światło chłodne, które sprzyja koncentracji i skupieniu.

Stylowe i nastrojowe oświetlenie domowych przestrzeni

Ciepłe, delikatne światło lamp z osłonami, które pozwalają na rozproszenie strumienia światła, to sposób na dopełnienie aranżacji wnętrza i stworzenie sprzyjających warunków do relaksu. Warto dobrze przemyśleć dobór takich produktów, ich rozmieszczenie oraz dobrać do nich właściwe źródła światła, by relaks w salonie był naprawdę przyjemny.