Męzxzyznazarabia na pisaniu przez copywriting
Rozwój

Jak zarabiać na pisaniu?

Artykuł partnera.

Pewnie, gdy zastanawiasz się nad karierą pisarza i tworzeniu kolejnego dzieła z zacisza swojego domku w górach, automatycznie spychasz to na bok, do całej reszty nierealnych fantazji i bajecznych marzeń. Czy chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób zacząć swoją zawodową przygodę ze słowem pisanym? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Copywriting z domowego zacisza

Opowiemy Ci o dwóch ciekawych drogach, które mogą być początkiem rozwijającej kariery zawodowej. Pierwszą z nich może być przygoda z copywritingiem, czyli pisaniem rozmaitych tekstów i opisów pod zamówienie rozmaitych firm, instytucji, blogów. W dzisiejszych czasach copywriting jest ściśle powiązany z SEO, czyli optymalizacją stron i ich treści pod kątem jak najwyższego wypozycjonowania danej strony w wynikach Google.

Oprócz nieskazitelnego stylu i szerokiej wiedzy na każdy temat należy często pisać według ściśle określonego klucza, który dyktuje nam jakich fraz użyć, a jakich lepiej unikać. Czasami pisanie tego typu tekstów przybiera formę szczególnego typu łamigłówki, w której musimy napisać jak najładniejszy tekst, w którym znajduje się nieproporcjonalnie dużo zwrotów, które normalnie uznalibyśmy za zbędne powtórzenie.

Okazja do zdobywania wiedzy

Co począć, taka praca i tego wymagają mechanizmy wyszukiwarek. Sprawa wygląda zgoła inaczej kiedy mamy okazję pisać teksty, które mają nieco mniej narzuconych ograniczeń, przez co możemy pozwolić sobie na dużo więcej pisarskiej swobody. W zależności od klienta, dla którego wykonujemy konkretne zlecenie, tak oczywiście powinniśmy dostosować styl, jak i zakres wiedzy, którą będziemy się posługiwać.

W wielu przypadkach niezbędny jest gruntowne zbadanie tematu, potocznie zwane już researchem. Jest to szalenie wynagradzająca część pracy copywritera, ponieważ nieustannie zdobywamy wiedzę z najrozmaitszych dziedzin życia. Jeśli zależy Ci na pracy zdalnej, to oczywiście bez trudu znajdziesz coś dla siebie w tej branży. Któż nie chciałby pisać ciekawych tekstów w towarzystwie swojego ukochanego kota?

W internecie znajdują się także serwisy zajmujące się pośrednictwem w znajdowaniu klientów w tej branży. Jeśli jesteś zagorzałym domatorem, to może sposób pracy właśnie dla Ciebie? Oprócz wrodzonych umiejętności związanych z wyśmienitym stylem pisania należy nieustannie uzupełniać swoje braki z zakresu literatury. Może warto zrobić sobie powtórkę i zajrzeć do książek z języka polskiego (https://www.zadania.pl/jezyk-polski), które wcale nie muszą być przykrym powrotem do przeszłości. Wręcz przeciwnie, gdy jesteśmy starsi, ciężkie i niezrozumiałe treści mogą nabrać zupełnie nowego wydźwięku.

Opublikuj własną książkę za darmo!

Z bardzo ciekawą inicjatywą wyszedł w ostatnim czasie Amazon, który oferuje obecnie możliwość wydania Twojej książki zupełnie za darmo! Wraz firmą Kindle umożliwiają niezależnym pisarzom publikację swoich książek. Może to być wersja elektroniczna, jak i drukowana. Opłata jest pobierana jedynie w momencie zakupu książki, w formie prowizji.

Jest to doskonała okazja dla wszystkich tych, którzy od dawna układali do szuflady kolejne swoje prace, szukając tylko wymówki, aby nigdy nie ujrzały one światła dziennego. Kto wie, może to właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu, Twoja twórczość może wypłynąć na szersze wody.

Nie musi to być także wybitna powieść. Nie myślałeś o stworzeniu serii poradników dogłębnie opisujących Twoją pasję? Możliwe, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie, a grono odbiorców tylko czeka na świeże spojrzenie na ten temat. Możliwości dostosowania jej wyglądu jest naprawdę wiele.

Twarda, miękka okładka, papier kredowy, czy taki z recyclingu – to wszystko zależy od Ciebie. Jeśli zależy nam na późniejszym pasywnym dochodzie, należałoby pomyśleć o wydaniu wersji w języku angielskim, co rozszerzy możliwości zysku. Szczególnie proste to może być w przypadku poradników, gdzie samej treści będzie mniej, a styl pisowni jest łatwiejszy w przetłumaczeniu.

Powyższy artykuł pokazał jedynie dwie możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Jeśli nie zabraknie Ci odpowiedniej ilości zapału, to z pewnością możesz liczyć na przyjemną pracę, którą będziesz mógł wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.