Mądrość ze Wschodu ukryta w książkach Ajahna Brahma
Rozwój

Mądrość ze Wschodu ukryta w książkach Ajahna Brahma

W codziennym natłoku spraw i pędzie życia warto na moment zatrzymać się, aby poznać podejście i mądrość osób, które żyją w innym tempie. Kiedy myślimy o autorach, którzy przynoszą nam tego rodzaju duchową inspirację – nieuchronnie na myśl przychodzi nazwisko Ajana Brahma. Jego życiorys pełen jest inspirujących momentów – a jego książki stanowią skarbnicę cennych wskazówek dotyczących życia i rozwoju duchowego. Dlaczego warto poświęcić czas na lekturę książek tego niezwykłego mnicha? Oto kilka powodów, dlaczego powinieneś sięgnąć po książki Ajahna Brahma.

Droga życiowa Ajahna Brahma – kim jest autor?

Urodził się w Londynie 7 sierpnia 1951 roku jako Peter Betts – a jego początki nie wskazywały na to, że stanie się mnichem buddyjskim i autorem cenionych książek. Ukończył studia z dziedziny fizyki na Uniwersytecie w Cambridge; przez pewien czas pracował jako nauczyciel w szkole średniej. Jednak los poprowadził go na zupełnie inną ścieżkę.

W wieku zaledwie 23 lat zdecydował się na wyjazd do Tajlandii. W Bangkoku został wyświęcony na mnicha i rozpoczął swoją duchową podróż. Spędził dziewięć lat jako uczeń Ajahna Chaha, praktykując therawadę – jedną z filozofii buddyzmu, upodobaną przez pustelników przebywających na co dzień w lasach.

Przez lata poświęcił się stworzeniu własnego klasztoru w Australii; brak funduszy sprawił, że mnisi musieli osobiście przystąpić do prac budowlanych nad pierwszym takim klasztorem na półkuli południowej. Dziś klasztor Ajahna Brahma przyciąga największą liczbę buddystów w tym regionie świata.

Nauka płynąca z książek Ajahna Brahma

Ajahn Brahm dzieli się w swoich książkach poznanymi przez lata naukami buddyjskimi. Jego dzieła to skarbnica mądrości i praktycznych wskazówek dotyczących życia codziennego. Autor stworzył przewodnik po buddyjskich przepisach życia monastycznego, który stanowi podstawę wielu klasztorów therawady na Zachodzie. Niech Was jednak nie zwiedzie ścisłe skojarzenie z buddyzmem – książki jego autorstwa są dostępne dla każdego, niezależnie od wyznania.

Ich tematyka dotyka bowiem wielu aspektów życia i ducha. Książki Ajahna Brahma oferują praktyczne narzędzia do poprawy jakości życia i rozwijania się na wielu płaszczyznach – od praktyk medytacyjnych, przez mierzenie się z trudnymi emocjami aż po znajdowanie dobra we wszystkim, co nas otacza.

„Mądrość buddyjskiego mnicha” – czego dowiemy się ze znanego dzieła Ajahna Brahma?

To książka, która przekazuje nauki Buddy w sposób zrozumiały dla każdego, jednocześnie zachęcając do uważności i satysfakcji w życiu codziennym.

Autor wyjaśnia, jak osiągnąć uważność w praktyce medytacyjnej – umiejętność skupienia uwagi na chwili obecnej, jest jednym z kluczowych elementów buddyzmu. Ajahn Brahm przekazuje czytelnikowi praktyczne wskazówki i techniki, które pomagają w rozwijaniu tej umiejętności. Ich nauka sprawia, że czytelnik może nauczyć się być bardziej obecny w każdym momencie swojego życia. Styl pisania pełen jest humoru i prostoty – wyjaśnione w ten sposób z pozoru trudne koncepcje stają się przystępne dla każdego.

W książce znajdziemy także niezwykle obrazową metaforę linii lotniczych – Buddha Air, którymi możemy podróżować, aby zrelaksować się na (nierzadko pełnej turbulencji) drodze do nirwany. Łatwa w wyobrażeniu forma rozważań pomaga zrozumieć, że droga do osiągnięcia spokoju i szczęścia nie zawsze jest prosta, ale może być pełna wartościowych wyzwań i niezwykłych doświadczeń.

“Mądrość buddyjskiego mnicha” zawiera jeszcze szereg innych lekcji, podobnie jak inne książki Ajahna Brahma. Ich odkrycie pozostawimy jednak Wam. Jeśli szukacie mądrości, która przekracza granice kulturowe i wyznaniowe – sięgnijcie po książki tego wyjątkowego mnicha i rozpocznijcie podróż ku uważności i życiowej satysfakcji.