Uczniowi na sali pisza egzamin ósmoklasisty
Nauka

Jak powinna wyglądać nauka do egzaminu ósmoklasisty?

W roku akademickim 2022/2023 rozpoczyna się 23 maja 2023 roku równo o godzinie 9:00 starciem z języka polskiego. Kolejnego dnia uczniów czeka matematyka, a w czwartek 25 maja przyjdzie czas na język angielski lub inny język nowożytny (między innymi niemiecki, hiszpański czy francuski). Co ważne, dodatkowy czarty przedmiot do wyboru spośród biologii, chemii, fizyki oraz geografii nie obowiązuje jeszcze w tym roku, a dopiero w 2024.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

Najlepiej oczywiście zacząć je jak najszybciej, na przykład we wrześniu 8 klasy. Jednak doskonale wiadomo, że każdy z uczniów ma swój indywidualny tryb przyswajania wiedzy. Mimo to istnieje kilka uniwersalnych rad, dzięki którym łatwiej przygotujesz sobie rozsądny plan powtórek. Pokażemy Ci, jak powinna wyglądać nauka do egzaminu ósmoklasisty!

Ustal swoje cele i priorytety

Najważniejsze, to zacząć od dokładnej analizy swojej sytuacji – usiąść, popatrzeć na oceny i przemyśleć, który z przedmiotów szkolnych jest dla Ciebie najtrudniejszy lub wymaga po prostu większych nakładów pracy z Twojej strony. Na tym etapie warto również porozmawiać z nauczycielami i rodzicami oraz poprosić ich o ewentualne wsparcie czy poradę.

Przygotuj dokładny plan nauki

Kiedy ustalisz już swoje priorytety, możesz wykonać testy diagnozujące. Pomogą one precyzyjnie określić, na jakim poziomie z danego przedmiotu jesteś. Znajdziesz je w księgarni edukacyjnej, internecie lub zapytaj o nie nauczycieli. W ten sposób zyskasz punkt odniesienia i swój cel. Jasno zobaczysz, czy to język polski, obcy a może matematyka sprawiają najwięcej trudności.

Bardzo dobrym pomysłem będzie inwestycja w kalendarz ścienny lub jakikolwiek wygodny dla Ciebie planer. Tam rozpiszesz swój plan nauki na poszczególne dni, tygodnie i miesiące. Zaznaczysz w nim także czas na cykliczną powtórkę, na przykład co dwa tygodnie lub miesiąc.

Pracuj systematycznie

Z tak przygotowaną rozpiską możesz rozpocząć powtórki. Pamiętaj, że niezależnie od momentu w roku szkolnym, w którym zaczniesz naukę, regularność jest kluczowa. To dzięki niej partie materiału zostaną w głowie na dłużej, a sam proces nauki będzie coraz łatwiejszy.

Dzięki systematyce poczujesz się pewny siebie i swojej wiedzy. To z kolei zapobiegnie niepotrzebnemu stresowi, który bardzo utrudnia skupienie, koncentrację i odpoczynek, do którego jeszcze z resztą wrócimy.

Bądź ze sobą szczery

Najważniejsze, to być ze sobą szczerym – nie bój się swoich słabszych stron i popełniania błędów. Dzięki nim przecież uczysz się najwięcej, ponieważ najczęściej wymagają one powrotu do danego tematu. W ten sposób dokonujesz automatycznej powtórki.

Pamiętaj, że każdy popełnia większe i mniejsze pomyłki. Jest to zupełnie naturalne!

Jak przygotować się na poszczególne egzaminy?

Przede wszystkim poznaj ich strukturę. Przykładowe arkusze znajdziesz w repetytoriach i internecie. Jednak poszczególne przedmioty charakteryzują się różnicami w trybie nauki. Zobacz, jakie są między nimi różnice.

Język polski

Egzamin z języka polskiego dzieli się na część testową i wypracowanie. W tym pierwszym segmencie znajduje się kilka tekstów, do których ułożona zostały zadania otwarte i zamknięte. Druga część to wybór jednego z dwóch tematów wypracowania – może być nim na przykład opowiadanie.

Kluczową kwestią zatem na tym egzaminie jest czytanie ze zrozumieniem i znajomość lektur. Ten ostatni aspekt często mrozi krew w żyłach – jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Najlepiej oczywiście przeczytać je wszystkie, ale i to nie gwarantuje, że zapamiętasz każdy szczegół.

Dlatego proponujemy, aby robić notatki, dzielić się z nimi ze znajomymi i rozmawiać na temat książek, właśnie z kolegami z klasy lub nawet z rodzicami. Ponadto warto korzystać z różnego rodzaju testów w vademecum, repetytorium czy kart pracy, dostępnych w internecie bądź księgarni edukacyjnej. Poszukując materiałów dydaktycznych warto zapoznać się z ofertą: https://ksiegarnia-melchior.pl/

Matematyka

Jest dla wielu uczniów wyzwaniem, ponieważ aby opanować tę dziedzinę, należy być bardzo systematycznym. Regularne odrabianie prac domowych, wracanie do działów i ponowne ich przerabianie czy cotygodniowe powtórki – to wszystko jest kluczem do sukcesu.

Pamiętaj, że w momencie kiedy utknąłeś i potrzebujesz wytłumaczenia jakiegoś zagadnienia – poproś o pomoc. Rodzice, nauczyciele, znajomi bądź korepetytorzy z chęcią udzielą Ci rady. Dzięki temu ruszysz do przodu oraz nie stracisz cennego czasu na szukanie odpowiedzi po omacku. Liczy się rzetelne źródło informacji.

Język angielski

W nauce języka angielskiego lub innego obcego zawsze sprawdzi się otaczanie się nim. Chodzi o to, aby jak najczęściej go chłonąć i widzieć, czyli czytać książki, posty w internecie i napisy podczas oglądania serialu, filmu. Doskonałym pomysłem będzie słuchanie podcastów. To bardzo popularna w ostatnim czasie forma rozrywki. Jest wygodna, ponieważ można robić to wszędzie. Ponadto oferta podcastów jest na tyle bogata, że niezależnie od wieku i hobby każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie przejmuj się, kiedy nie rozumiesz wszystkich słówek – tak naprawdę niewiele osób zna je wszystkie. Ważne jest to, że Twój mózg przyzwyczaja się do obcego języka. W ten sposób zaczyna kojarzyć i wyczytywać z kontekstu sensy wypowiedzi.

Zawsze pamiętaj o odpoczynku

W wirze tych przygotowań i wytężonej pracy bardzo łatwo jest zacząć prowadzić niezdrowy tryb życia. Przysłowiowe „zarywanie nocek”, siedzenie do późna, a następnie wstawanie wcześnie rano nie sprawi, że będziesz wypoczęty. Sen to podstawa w regeneracji mózgu, a ta jest niezbędna do efektywnej nauki.

Chroniczne niedospanie i nieustanne siedzenie przy komputerze i nad książkami nie wpłynie dobrze na zdrowie oraz samopoczucie. W takim stanie spada odporność i ciężej jest przyswajać wiedzę. Dlatego tak ważny jest czas dla siebie. Uwzględnij spacery, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, rozrywki i hobby w swoim planie nauki. Traktuj je na równi z powtórkami, ponieważ kluczem do sukcesu jest zachowanie w życiu zdrowego balansu.