Mieszkania w którym jest osuszacz
Dom i Rodzina

Jak dobrać osuszacz do swoich potrzeb?

Zbyt wysoki poziom wilgotności w mieszkaniu może mieć różne przyczyny. Czasem jest to wynik awarii kanalizacji, innym razem jest wynikiem zalania przez sąsiada lub uszkodzenia struktury budynku. Należy zaznaczyć, że prawidłowy poziom wilgotności wynosi od około 40% do około 60%. Jeśli będzie wyższy, niezbędny może okazać się wynajem osuszaczy. W jaki sposób dopasować urządzenie do swoich potrzeb?

Z jakimi rodzajami osuszaczy można się spotkać?

Jedną z pierwszym kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę jest dopasowanie sprzętu do warunków jakie panują w mieszkaniu oraz do pory roku. W okresie letnim, gdy temperatury są niejednokrotnie bardzo wysokie, lepszym rozwiązaniem może być kondensacyjny osuszacz powietrza. Jest on polecany zwłaszcza w sytuacji wysokiego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Tego typu sprzęty wykorzystują do działania efekt rosy. Dzięki temu możliwe jest skroplenie wilgoci znajdującej się w powietrzu. Same urządzenia emitują suche powietrze. Wynajem osuszaczy tego typu pozwala na obniżenie wilgotności bezwzględnej w wyniku stałej cyrkulacji powietrza.

Drugą opcją jest adsorpcyjny osuszacz powietrza. Jest on wyposażony w rotor z adsorbentem i wyróżnia się stałym poziomem wydajności. Może działać w szerokim przedziale wilgotności i temperatury, co wpływa na jego uniwersalność.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania osuszaczy?

Decydując się na wynajem osuszaczy, należy zwrócić uwagę na wydajność konkretnego modelu. Ma na bezpośredni wpływ na skuteczność osuszania oraz jego długość. Jeśli chcemy obniżyć poziom wilgotności w niewielkim pomieszczeniu, wystarczająca będzie wydajność na poziomie 5 l/24 h. Gdy jednak przestrzeń jest większa, konieczna może być wydajność około 20 l/24 h.

Warto także zwrócić uwagę na maksymalny metraż w jakim może pracować dane urządzenie. Jest to związane z mocą sprzętu. Domownicy z pewnością zwrócą uwagę na poziom generowanego hałasu, który powinien mieścić się w przedziale od 30 do 60 decybeli.