Kobieta wybiera do swojego łózka materac kieszonkowy
Dom i Rodzina

Kiedy tradycja łączy się z nowoczesnością, czyli kilka słów o materacach kieszeniowych

Artykuł partnera.

Ilość dostępnych w sklepach rodzajów materacy może przyprawić o istny zawrót głowy. Jest ich bowiem naprawdę sporo, a rodzaje i ich nazwy mogą brzmieć dość tajemniczo. Jednym z popularniejszych na rynku jest materac kieszeniowy. Co kryje się za tą nazwą i kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie? Oto wszystko, co należy wiedzieć o materacach kieszeniowych.

Materac kieszeniowy – charakterystyka, technologia

Nazwa „materac kieszeniowy” odnosi się wprost do technologii wykorzystanej w tym rodzaju materaców. Konstrukcja materaca składa się ze spiralnych sprężyn, które są umieszczone w specjalnych kieszeniach z materiału – każda w osobnej. Co ważne, sprężyny nie są ze sobą połączone, dzięki czemu pracują indywidualnie. Co to oznacza dla użytkownika? Sprężyny kieszeniowe zapewniają podparcie dokładnie w miejscu nacisku, dopasowując się do kształtu ciała oraz ciężaru danej osoby. Ma to znaczenie również dla trwałości materaca – sprężyny w materacu kieszeniowym zużywają się znacznie wolniej. Jak można zauważyć, materace kieszeniowe są następną generacją materacy sprężynowych (bonellowych), a nowoczesne rozwiązania, które w nich zastosowano dają gwarancję zdrowego i spokojnego snu. Istotną sprawą jest też twardość materaca, która powinna być dobrana odpowiednio do masy ciała danej osoby. W przypadku materacy kieszeniowych można spotkać się z różnymi stopniami twardości, co ułatwia ich dostosowanie do własnych potrzeb. A może być to jeszcze prostsze, o ile znajdziemy odpowiednie miejsce na zakupy. Takim, bez wątpienia, jest Fabryka Dobrych Materacy (FDM.pl) – sklep oferujący duży wybór materacy kieszeniowych, gdzie podczas zakupów online można skorzystać z pomocy doświadczonych pracowników m.in. za pośrednictwem chatu.

Dodatkowe elementy dla jeszcze większej wygody

Materac kieszeniowy zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa oraz jest często wykorzystywany w profilaktyce schorzeń układu szkieletowego. Taki materac jest przede wszystkim wygodny i zdrowy. Chcąc jeszcze bardziej dopasować go do swoich wymagań i potrzeb, warto zwrócić uwagę na dodatkowe warstwy, które mogą być zastosowane w materacu kieszeniowym. Są to miedzy innymi:

  • mata kokosowa,
  • pianka (wysokoelastyczna lub termoplastyczna),
  • lateks.

W materacach kieszeniowych może występować wiele różnych dodatkowych elementów, które jeszcze bardziej podniosą komfort użytkowania. Przykład? Materac kieszeniowy może posiadać jednocześnie np. warstwę kokosa (zwiększa sztywność powierzchni), piankę termoplastyczną (dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury) oraz lateks (odporny na odkształcenia). Dobrym wyborem będzie też dodatkowy pokrowiec aloesowy, który jest antybakteryjny i zapewnia zachowanie maksymalnej higieny.

Dla kogo materac kieszeniowy będzie najlepszy?

Zdrowotne właściwości materacy kieszeniowych wpływają na to, że są one jednymi z najchętniej wybieranych rodzajów materacy. Dzieje się tak nie bez powodu, a dzięki możliwości wyboru stopnia twardości oraz dodatkowych wkładów, materace te są uniwersalne. Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie?

  • seniorzy;
  • chorzy na różnego rodzaju przypadłości kręgosłupa oraz  – szerzej – układu szkieletowego;
  • osoby zmagające się z bólami kostno-stawowymi;
  • pary śpiące razem w łóżku (materace kieszeniowe nie przenoszą drgań, przez co ruchy drugiej osoby są niewyczuwalne);
  • osoby młode i starsze, które dbają o swoją wygodę oraz zdrowy sen.

Ilość zalet, jakie posiadają materace kieszeniowe, jest naprawdę duża. Szukając więc dobrego, trwałego i zdrowego materaca, warto zwrócić uwagę właśnie na ten rodzaj. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym dokonuje się zakupów. W FDM.pl można liczyć na fachowe doradztwo, darmową wysyłkę od 100 zł oraz możliwość zwrotu towaru do 30 dni.