Deski SUP i kajki oparte o ściane budynku
Dom i Rodzina

Deska SUP czy kajak, co wybrać na letni spływ?

Sposobem na aktywny wypoczynek nad wodą – na jeziorach, stawach, a zwłaszcza rzekach, są spływy. Można organizować je dla dorosłych, jak i młodzieży, czy nawet dzieci, oczywiście przy odpowiednim zabezpieczeniu najmłodszych uczestników. Spływ najczęściej organizowany jest z wykorzystaniem kajaków, ale alternatywą dla nich mogą być deski SUP. Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Podobne a jednak odmienne

Klasyczna deska SUP, inaczej paddleboard zdecydowanie różni się od standardowego kajaka. SUP jest deską, często pompowaną, o stabilnej konstrukcji, która służy do rekreacji i treningu na wodzie. SUP wymaga wiosłowania z pozycji stojącej i utrzymywania równowagi na desce płynącej po wodzie. To podobnie, jak w przypadku deski surfingowej.

Natomiast kajak jest łodzią o niewielkich rozmiarach, wąską, w której pływa się i wiosłuje, ale w pozycji siedzącej. Może pomieścić jedną, a w niektórych przypadkach dwie lub więcej osób jednocześnie. Można nim podróżować na duże odległości, a utrzymanie równowagi nie jest tu takie kłopotliwe.

Niejakim połączeniem zalet desek SUP oraz kajaków może być na przykład Hydro Force Oceana – deska SUP, która sprawdzi się podczas rekreacyjnego pływania, głównie na spokojniejszych wodach jezior czy stawów. Ma ona dołączone siedzisko kajakowe, które pozwala z niej korzystać jak z pełnoprawnego kajaka.

Co wybrać – deskę SUP z siedziskiem czy zwykły kajak?

Kiedy przygotowujesz się do letniego wypoczynku nad wodą i chcesz zasmakować spływu, możesz wybrać kajak lub deskę SUP z siedziskiem kajakowym. Rzecz jasna, to nie to samo, dlatego powinieneś wiedzieć, jakiego wyboru w takim przypadku dokonać.

Deska SUP może być wykorzystywana w różny sposób. Zwykle możesz na niej wiosłować w pozycji stojącej, co będzie znakomitym treningiem dla całego ciała. Jeśli jednak będziesz chciał pokonać rzekę o rwącym nurcie, nie trudno stracić równowagę, stojąc na desce. Dlatego producenci desek SUP w wielu przypadkach oferują do nich siedziska kajakowe, które pozwala upodobnić taką deskę do kajaka. Siedzisko to montowane jest na specjalnych zaczepach i daje podparcie pod plecy, co jest istotne podczas wiosłowania na siedząco. Nie musi być ono cały czas przymocowane do deski – możesz je przytwierdzić do niej na lince bagażowej i wykorzystać wtedy, gdy będzie Ci ono potrzebne.

W przypadku kajaka nie masz w praktyce wyboru, czy wiosłować na siedząco, czy na stojąco. Tylko jedna pozycja jest tutaj możliwa i bezpieczna – siedząca. Musisz wiedzieć jednak, że deska SUP z siedziskiem kajakowym zachowuje się na wodzie nieco inaczej niż kajak. Jeśli nie masz doświadczenia w wykorzystywaniu na spokojnych akwenach deski SUP, nie zaleca się jej używania na spływach po rzekach. Trzeba być wprawionym użytkownikiem, aby opanować deskę SUP w wariancie z siedziskiem.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że deska SUP z siedziskiem kajakowym montowanym do niej opcjonalnie, da się z niej korzystać w różny sposób, ale lepiej przetestować ją na spokojnych akwenach. Natomiast w kajaku na rzece poradzi sobie nawet początkujący amator spływów. Wszystko zależy od tego, jakie masz doświadczenie i jakie oczekiwania dotyczące letnich spływów po rzekach i przez zbiorniki wodne. Warto spróbować swojej przygody z jednym i drugim rozwiązaniem, ocenić, które rozwiązanie jest optymalne i sprawia przyjemność. Pływanie na stojąco jest bez wątpienia dużym wyzwaniem, a poradzenie sobie z nim nie należy do łatwych. Opanowanie takiej techniki powoduje, że łatwiej będziemy sobie radzić na różnych wodnych pojazdach.