Nowocześnie umeblowany salon w domu
Dom i Rodzina

Czy w salonie musi znaleźć się meblościanka? Poznajcie najlepsze pomysły

Niektóre osoby nie wyobrażają sobie salonu bez klasycznej meblościanki. Jednak czy jest ona konieczna? Czy salon nie może prezentować się inaczej? W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam jak w ciekawy sposób możecie zaaranżować salon, stosując meble wolnostojące, ale i wiszące, a także ciekawe dodatki.

Kominek i komoda zamiast meblościanki z szafką RTV, czyli stylistyka retro w Twoim salonie

Zamiast klasycznej meblościanki możesz zdecydować się na nieco inne rozwiązanie. Otóż modne staje się tworzenie salonów bez TV. Wiele osób jest przytłoczonych nadmiarem dopływających z zewnątrz informacji, które i tak czyta w internecie i w domu woli zająć się lekturą książki albo grą w szachy czy gry planszowe z rodziną, czy też inną rozrywką. Zatem w takiej przestrzeni szafka RTV absolutnie jest zbędna. Warto za to stworzyć przytulną atmosferę. Dobrze sprawdzi się wybranie kominka czy też atrapy kominkowej do salonu. Na niej można ustawić różne bibeloty np. rodzinne fotografie albo ceramiczne dekoracje. Obok może stać komoda, w której znajdzie się miejsce np. na tekstylia, zasłony czy narzuty albo koce. Obydwa elementy stworzą stylistykę retro w Twoim salonie. Możesz postawić na modele proste albo ozdobione ryflowaniami. Obydwa meble mogą stać po przekątnej natomiast na środku znajdzie się komplet wypoczynkowy, a przed nim funkcjonalny stolik kawowy z kilkoma ruchomymi blatami. Dzięki temu wspólny relaks może być połączony z wygodą i możliwością wspólnego wypicia ulubionej kawy.

Nowoczesny minimalizm, czyli konsolka, biurko i regały zamiast klasycznej meblościanki

Kolejna propozycja na uzupełnienie wnętrza salonu to wybór mebli, które nie tworzą klasycznej meblościanki. Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na gabinet, to często właśnie w salonie zwanym też pokojem dziennym ustawia się biurko. Można tu wydzielić strefę np. oddzielając ją pół ścianką. W nietypowym salonie będzie także miejsce na regały, które będą stanowiły jego główną ozdobę i atrakcję. To zdecydowanie propozycja dla prawdziwych „moli książkowych”. Regały stworzą nieklasyczną meblościankę, która może imponować bogactwem bibliotecznych zbiorów. Tutaj można wybrać zarówno regały wiszące, jak i stojące. Na pewno w przypadku tych drugich będzie można lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jeśli meblościanka, to wisząca – poznaj nowoczesne meble do salonu oszczędzające przestrzeń

Skoro mamy już dwie aranżacje bez meblościanki, to jednak wypada również zaproponować taką z meblościanką w nowoczesnym stylu. Nowoczesne meble do salonu mogą stworzyć wiszącą meblościankę. Tutaj dobrym wyborem mogą być modele wykończone na wysoki połysk, choć można wybrać i takie łączące matową i połyskującą powierzchnię. Wisząca szafka RTV połączona z wiszącą witryną i zamykaną półką może tworzyć elegancki panel meblowy, który dodaje wnętrzu elegancji, lekkości i praktycznego charakteru. Witryny mogą być dodatkowo podświetlane, co wieczorem jeszcze lepiej uwypukla design mebla. Zresztą może on zupełnie inaczej prezentować się codziennie, wystarczy zdecydować się na podświetlenie taśmą LED RGB. Nowoczesne meble do salonu mogą mieć zatem formę meblościanki, która wpisuje się w modernistyczny styl.

Salon połączony z jadalnią, czyli wnętrze kipiące stylem

Nasza kolejna propozycja na aranżację salonu to połączenie go z jadalnią. W końcu salon to miejsce reprezentacyjne, w którym chętnie przyjmujemy gości. Zatem zamiast dużej meblościanki, lepiej znaleźć miejsce na rozkładany stół, do którego dobierze się stylowe krzesła, które będą współgrać z kompletem wypoczynkowym w salonie. W ten sposób można stworzyć wnętrze wręcz kipiące stylem. Jedną z propozycji może być wybór tapicerowanej sofy w szarym kolorze i dopasowanie do niej krzeseł z szarą tapicerką. Najlepiej jeśli tapicerka to ten sam lub zbliżony materiał. W ten sposób można stworzyć monochromatyczne połączenie tych dwóch przestrzeni. Oczywiście szarość to tylko jedna z propozycji, wszak można zdecydować się na każdy kolor z bogatej palety barw, pasujący do danej przestrzeni użytkowej. Sprawdzą się też kontrasty, ale z zachowaniem podobnej struktury materiału – np. zieleni z szarością albo brązu i beżu.