Kurs języka polskiego dla obcokrajowców
Rozwój

Co warto wiedzieć na temat kursów języka polskiego dla obcokrajowców?

Myśląc o kursach języka obcego w pierwszej chwili kojarzymy je jednoznacznie z angielskim, niemieckim, francuskim. Tymczasem od 2-3 lat rośnie popularność języka polskiego wśród obcokrajowców. To sprawia, że coraz więcej szkół językowych uruchamia kursy języka polskiego. Jeśli jesteś osobą, która odpowiada za rekrutację studentów lub pracowników z innych państw i chciałbyś pomóc im w nauce języka polskiego, to ten tekst powinien Cię zainteresować.

Do kogo skierowane są kursy języka polskiego?

Co do zasady, kursy języka polskiego są skierowane do wszystkich osób, które chcą nauczyć się naszego języka od podstaw lub doskonalić swoje umiejętności językowe. Do osób tych można zaliczyć głównie studentów, pracowników lub imigrantów np. z Ukrainy. Każda z wymienionych grup dzięki, chociażby podstawowej znajomości języka polskiego o wiele łatwiej odnajdzie się w polskiej rzeczywistości. Sprawy urzędowe, sklepy, banki. Wszędzie przyda się język polski. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dopiero myślą o tym, aby uczyć się polskiego jest taka, że coraz więcej szkół organizuje specjalne kursy dla obcokrajowców.
Ich program jest układany tak, aby sprostać bardzo różnym potrzebom. Kursy różnią się między sobą zarówno poziomem zaawansowania, jak i celem nauki. Mogą to być zarówno kursy ogólne, biznesowe, specjalistyczne, jak i egzaminacyjne. Co do formuły kursów można wybierać spośród zajęć indywidualnych, grupowych, stacjonarnych lub online.

Co jest najtrudniejsze dla obcokrajowców w języku polskim?

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. To, co dla nas, Polaków wydaje się oczywiste (odmiana przez przypadki, głoski) dla innych narodowości stanowi nie lada wyzwanie. Dla obcokrajowców największym problemem jest zazwyczaj opanowanie gramatyki i ortografii. Ponadto polski ma bogaty zasób słownictwa i zwrotów idiomatycznych, które nie zawsze mają dosłowne tłumaczenie na inne języki. Dlatego ważne jest, aby uczyć się polskiego w kontekście i z użyciem właściwych materiałów. Idealnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju pomoce np. ćwiczenia z języka polskiego dla obcokrajowców.

Jakie metody stosowane na co dzień przyspieszają naukę?

Nauka języka polskiego podobnie jak każdego innego wymaga systematyczności i zaangażowania. Nie wystarczy uczestniczyć w kursach, trzeba też samodzielnie powtarzać i utrwalać materiał. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w nauce polskiego na co dzień:

• zmień ustawienia telefonu na język polski. Na początku może być trudno, ale to świetny wstęp do nauki.
  • próbuj sięgać po polskie gazety, oglądać telewizję lub przeglądać portale z wiadomościami,
  • słuchaj muzyki, podcastów, audycji radiowych lub filmów po polsku. Szczególnie podcasty, w których mówi się z reguły spokojnie i wyraźnie pomagają zrozumieć ogólny sens rozmowy i zapamiętywać nowe słowa lub zwroty. Niektóre z nich mają dodane polskie napisy, co dodatkowo ułatwia naukę.
  • staraj się bywać w sytuacjach, które wymagają mówienia po polsku, nawet jeśli jest on daleki od ideału,
  • kiedy tylko jest to możliwe, rozmawiaj z Polakami. Każda rozmowa jest ogromnie cenna, szczególnie na samym początku.

Podsumowanie

Jedno jest pewne. Nauka języka polskiego dla obcokrajowców to dość trudne zadanie. Można jednak powiedzieć śmiało, że opanowanie naszego języka w stopniu średniozaawansowanym to ogromny powód do dumy. Jeśli ktoś planuje studia, pracę lub chce zamieszkać w Polsce, znajomość języka nie tylko ułatwia codzienne życie, ale może być wręcz wymagana. Dzięki bogatej ofercie metod uczenia, każdy przy odrobinie chęci ma szansę nauczyć się języka polskiego.