Zeszyt, długopis i telefon leżące na stole
Nauka Rozwój

Co to jest Material Design?

Material Design to jeden ze stylów graficznych stworzony przez Google. Być może już o nim coś kiedyś słyszałeś, ale do końca nie wiesz czym on jest. Dlatego w poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tego tematu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej informacji, to spójrz niżej.

Czym właściwie jest Material Design?

Material Design to system projektowy od Google, który został stworzony na potrzebę projektowania stron internetowych czy też aplikacji mobilnych. Cechami charakterystycznymi tego stylu jest przede wszystkim zrozumiałość, prostota, łatwość dostosowania do różnych koncepcji czy też niesztampowość. Warto tutaj wspomnieć też o tym, że Material Design został po raz pierwszy ukazany podczas premiery aplikacji Google Now, a w późniejszym czasie został również wprowadzany do innych aplikacji tej firmy. Material Design stał się bardzo popularny i często wykorzystywany przez twórców stron. Dlatego można powiedzieć, że jest on powszechnym systemem projektowym na całym świecie.

Jakie są cele Material Design?

Głównymi założeniami Material Design jest to, aby stworzyć język wizualny, czyli system projektowy, który połączy ze sobą dobre projektowanie z nadzwyczajnością, z czymś nowym oraz możliwościami technologicznymi. Kolejnym celem Material Design jest to, aby opracować jeden system projektowy, który będzie dostosowany do różnych platform czy urządzeń. Material Design dąży również do tego, żeby rozwinąć system wizualny, który będzie elastyczną podstawą dla innowacji i ekspresji marki.

Podstawowe cechy Material Design

Material Design wyróżnia się od innych systemów projektowych kilkoma podstawowymi cechami, do których należy zaliczyć:

  • kolory – w przypadku tego stylu graficznego są one żywe. Natomiast jeśli chodzi o projektowanie, to należy pamiętać, aby wybrać jeden kolor podstawowy i jeden dodatkowy (jest to narzucone odgórnie), który będzie odznaczał się od poprzedniego w celu wyszczególnienia niektórych elementów aplikacji.
  • ikony – cechują się prostotą i posiadają taką samą wielkość kształtów. Jest to wprawdzie jeden z bardziej rozpoznawczych elementów Material Design.
  • krój pisma – czcionka wykorzystywana w Material Design powinna być prosta i czytelna bez żadnych wydziwień. W większości aplikacji Google używa się czcionki Roboto.
  • cienie – stosuje się je, aby nadawały elementom przestrzeni trójwymiarowej.

Material Design – podsumowanie informacji

Jak możesz zauważyć, Material Design to bardzo interesujący system projektowy, który wykorzystywany jest w wielu projektach przez twórców stron bądź aplikacji mobilnych. Jeśli Ty również jesteś sympatykiem prostoty i lubisz innowacyjność, to Material Design jest strzałem w dziesiątkę! Wyżej zostały opisane tylko te podstawowe informacje, które powinieneś wiedzieć o tym stylu graficznym. Jednak jeśli chciałbyś dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat Material Design, to możesz odwiedzić ich stronę internetową.