Włoskie flagi
Nauka Rozwój

Nauka włoskiego w pantoflach – czyli na czym polega kurs języka online?

Wpisując w Internet frazę „kurs języka włoskiego”, zamiast adresu najbliższej placówki językowej, pojawiają się niezliczone reklamy nauki online. Tradycyjne nauczanie ma obecnie sporego konkurenta, jakim jest rosnące w siły nauczanie wirtualne. Zastanowimy się dzisiaj, czy taka opcja jest skuteczna? Odpowiemy również na pytanie, jak wygląda kurs online i czego można się spodziewać wybierając tę formę nauki. Zapraszamy do lektury!

Brak możliwości nauki pod okiem nauczyciela

To zdecydowanie jedna z głównych obaw tych, którzy nie są pewni, czy nauka języka online jest skuteczna. Nieprawdą jest jednak to, że taka forma kursu odbywa się wyłącznie w pojedynkę. Nauczyciel jest i to na wyciągnięcie… kursora! Na bieżąco obserwuje Twoje postępy, skupia się w 100% na Tobie, angażuje się w Twoją naukę i zwraca uwagę na trudności, jednocześnie chwaląc postępy. Charakter i przebieg takiej formy zajęć jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb kursanta, a zajęcia włoskiego online umożliwiają rozwijanie wszystkich umiejętności językowych. Konwersacje za pośrednictwem Internetu umożliwiają przełamanie bariery językowej i strachu przed komunikacją. Niezależnie od tego, na jakim poziomie języka jesteś, nauczyciel odpowiednio dobierze stosowne materiały i przebieg kursu.

Kurs włoskiego online – a co z notowaniem?

W trakcie kursu języka włoskiego online, notatki są tworzone wspólnie, korzystając ze współdzielonego dokumentu udostępnionego w sieci. Podczas gry kursant notuje, lektor może na bieżąco obserwować wszelkie zmiany, które są wprowadzane w dokumencie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każdemu zdarza się źle zrozumieć wypowiedź, a następnie błędnie zapisać ją w zeszycie. Dzięki wspólnemu notowaniu, nauczyciel może od razu zauważyć błąd i odpowiednio zareagować. Taka forma „tablicy online” jest stale wypełniana nowym słownictwem oraz wyszczególnionymi błędami (aby więcej ich nie popełniać). Wyjaśniane są również struktury gramatyczne i przeprowadzane testy pisowni danego słownictwa.

Materiały dydaktyczne do nauki włoskiego online

Wszelkie materiały dydaktyczne, które będą używane na najbliższych zajęciach, są odpowiednio wcześnie przesyłane na adres mailowy kursanta. Podczas kursu online, prowadzący stara się dobierać treści tak, aby pokrywały się z zainteresowaniami osoby uczącej się, jak również odpowiadały zauważonym brakom językowym. Zajęcia wirtualne są również niepowtarzalną okazją do pracy, przy użyciu wszelkich interaktywnych narzędzi, dzięki którym nauka staje się przyjemnością.

Jak przygotować się do lekcji włoskiego online?

W pierwszej kolejności należy przeczytać maila (który przeważnie wysyłany jest na dzień przed planowanymi zajęciami). Załączone materiały warto wydrukować i mieć przed sobą podczas kolejnej lekcji. Oprócz tego, kursant musi być wyposażony w laptop/komputer, kamerkę internetową oraz słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Lekcje przeprowadzone w ten sposób gwarantują maksymalne skupienie na zajęciach i omawianym materiale. Wskazane jest również wyłączenie telefonu i wszelkich „rozpraszaczy” takich jak Facebook.

Czy kurs języka włoskiego online jest skuteczny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest ona uwarunkowana indywidualnym podejściem do nauki każdego kursanta. Jedni potrafią się w 100% zmotywować do pracy w domowym zaciszu, czują się pewniej przed komputerem i wolą taką formę lekcji. Drudzy będą mieli ogromny problem, aby się zmotywować i o wiele lepiej poradzą sobie na kursie stacjonarnym. Warto wspomnieć, że zajęcia włoskiego online umożliwiają indywidualne dopasowanie godzin i dat każdych spotkań, dzięki czemu osoby z napiętym grafikiem będą miały ułatwione zadanie, wiążące się z dostosowaniem do lekcji.

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił z językiem włoskim w takiej formie, to nauka włoskiego dla początkujących – ProfiLingua w trybie online, będzie trafionym wyborem.

źródło zdjęcia: freepik.com