Drzwi na balkon
Dom i Rodzina

Drzwi balkonowe, a drzwi tarasowe – różnice

Dylematy związane z wyborem odpowiednich drzwi, nigdy nie należą do najprostszych. Niezależnie od tego, w jakim budynku mają się one znaleźć, musimy wziąć pod uwagę ich funkcjonalność, wymiary oraz nasz własne preferencje estetyczne. Obecnie producenci posiadają niezwykle szeroką ofertę, która z pewnością pozwoli nam wybrać coś dla siebie. W poniższym tekście, postaramy się opisać różne rodzaje drzwi balkonowych i tarasowych, skupiając się na różnicach między nimi.

Przestrzeń przeznaczona do odpoczynku jest niezbędna w każdym domu. Z sytuacją idealną mamy zaś do czynienia, gdy dysponujemy, wspominanymi już wyżej, balkonem lub tarasem. Wtedy przez wszystkie ciepłe miesiące, będziemy mogli cieszyć się odrobiną relaksu w promieniach słońca, czego zazdrościć nam będą wszyscy nie posiadający tego typu rozwiązań.

Różnica między balkonem a tarasem

Na początku, choć dla wielu może to być oczywiste, warto skupić się na przystępnych definicjach. Balkon to nic innego, jak konstrukcja wystająca na zewnątrz budynku (wysuniętą z jego fasady), stanowiąca jego integralną część. Właśnie z tego powodu, jego powierzchnia bywa dosyć ograniczona, choć nadal stanowi świetną opcję.

Znów taras, jest poziomą otoczoną balustradą przestrzenią, zazwyczaj umiejscowioną na parterze – swego rodzaju zewnętrznym przedłużeniem salonu, opierającym się na fundamentach wtopionych w ziemię. Zazwyczaj, gdyż równie dobrze może się znajdować na dachu lub zwyczajnie na piętrze. W tym przypadku, jako niewątpliwa zaleta jawi się rozmiar, który może być naprawdę spory, co daje nam duże pole do popisu, choćby aranżacyjnie.

Drzwi balkonowe

Drzwi prowadzące na balkon, szczególnie w mniejszym mieszkaniu, stanowią sporą część wychodzącej na zewnątrz, ściany. Dlatego ważne jest, by jakoś odznaczały się swoim wyglądem, jednocześnie elegancko komponując się ze stylem pomieszczenia, a także obszarem dostępnym po drugiej stronie. Co oczywiste, jako że będą często używane, powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością, a także szczelnością. Podczas wyboru należy przemyśleć kilka kwestii – praktycznym wyjściem będzie na pewno opcja uchylna, posiadająca przy tym dość niski próg.

Drzwi tarasowe

Trudno dzisiaj spotkać nowowybudowany dom jednorodzinny, w którym brak dobrze zaprojektowanego tarasu – właściciele wręcz usilnie proszą architektów o ten, jakże ważny dla wypoczynku element, zaznaczając przy tym, by wyjście prowadzące na niego także robiło wrażenie. W końcu należyte wyeksponowanie, jest właściwie podstawą współczesnego budownictwa – przeszklenia zachwycają nowoczesną i nietuzinkową formą. W związku z tym, decyzja dotycząca stolarki drzwiowej, musi być poprzedzona konkretnymi przemyśleniami oraz konsultacjami ze specjalistą.

Rodzaj wykończenia

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy trzy typy materiałów stosowanych do produkcji ram i ościeżnic. Pierwsze, wykonane z tworzywa sztucznego, odporne na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, nie potrzebują w późniejszym okresie malowania, czy też jakiejkolwiek renowacji. Dostępne w wielu kolorach i łatwe do utrzymania w czystości, są zdecydowanie najpopularniejszym wyborem.

Drewno, jak wiadomo, jest bardziej ekskluzywne, a jego gatunki różnią się między sobą trwałością. Dąb i sosna zaliczamy do najchętniej wybieranych polskich gatunków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na coś bardziej egzotycznego. Takie drzwi, fabrycznie zaimpregnowane i pokryte warstwą farby, co kilka lat wymagać będą mniejszego lub większego odświeżenia.

Czasem spotykamy się również z aluminium, pięknym i stylowym materiałem, jednak stosunkowo podatnym na uszkodzenia – jak każdy miękki metal, nie tak trudno je wgnieść, czy zarysować.

Popularne sposoby otwierania

Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o tym, jak dzielą się drzwi tarasowe ze względu na sposób ich otwierania, o czym opowiada nasz rozmówca – ekspert z niezwykle doświadczonej firmy Plastixal:

“Opcja skrzydłowa, zwana rozwieralno-uchylną, jest zapewne dobrze wszystkim znana. Jak sama nazwa wskazuje, korzystanie z tego rozwiązania jest możliwe poprzez otwieranie, a także uchylanie. Konstrukcja ta zapewnia doskonałą mikrowentylację pomieszczeń, w których jest zainstalowana.

Drzwi przesuwne to oszczędność miejsca, a także swego rodzaju, doskonale wyglądający gadżet. Specjalne prowadnice, sprawiają, że rozsuwają się i zasuwają w płynny, niewymagający wiele siły sposób.

Interesującym rozwiązaniem wydaje się być typ harmonijkowy, stosowany do przejść o sporej szerokości. Najczęściej poruszają się dzięki mechanizmowi zamontowanemu u góry, a jedną z ich mnogich zalet, jest możliwość częściowego ich otwarcia, w celu szybkiego przewietrzenia”.