Ucieszony budowlaniec
Dom i Rodzina

Budownictwo szkieletowe – jak budowano kiedyś, jak buduje się teraz?

Budownictwo szkieletowe jest technologią budowlaną, która pozwala szybko wznosić budowle, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi metodami murowanymi. Rozwiązanie to nie jest nowinką technologiczną, gdyż już kilkaset lat temu zaczęto dostrzegać jego ogromne zalety. Jednak obecny proces budowy domów szkieletowych, znacznie różni się od tego sprzed wieków.

Skąd wzięła się popularność budownictwa szkieletowego?

Domy z muru pruskiego były powszechne już w średniowiecznej Europie. W tym konkretnym typie rama była wypełniona wikliną, gliną lub cegłą. Nowoczesna lekka konstrukcja z wykorzystaniem budownictwa szkieletowego swoje początki znajduje w Chicago, kiedy to pomogła w szybkim osiedleniu się w zachodnich rejonach Stanach Zjednoczonych. Budownictwo szkieletowe zostało spopularyzowane jednak dopiero po II wojnie światowej jako podstawowa forma amerykańskiej zabudowy podmiejskiej.

Jakie materiały obecnie wykorzystuje się w budownictwie szkieletowym?

Stal i żelbet są najbardziej popularnymi materiałami w dużych współczesnych konstrukcjach. W XIX wieku ceglane lub kamienne mury nadal niosły ciężary, choć czasami stosowano dodatkowe, żeliwne obramowania, które były osadzone w ścianach. Prawdziwa konstrukcja szkieletowa na dużą skalę została po raz pierwszy zastosowana w Chicago przez Williama Le Barona Jenneya w budynku Towarzystwa Ubezpieczeń HOME w 1884 roku.

Po II WŚ zaczęto doceniać wszystkie walory, jakie niesie ze sobą budownictwo szkieletowe i łączono je z innymi metodami, dzięki czemu nie tylko ciągle obniżano koszty, ale również wpasowywano się w panujące trendy. Współczesna architektura zakłada m.in. wyeliminowanie większości tradycyjnych ścian dzięki zastosowaniu metalowych i szklanych ekranów lub ścian osłonowych jako okładzin zewnętrznych.

Jeśli poszukujesz więcej faktów na temat budownictwa szkieletowego, zajrzyj na stronę https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty, na której to eksperci rozprawiają się z najczęściej powtarzanymi mitami dotyczącymi tej metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.