Meble drewniane w pomieszczeniu
Dom i Rodzina

Meble z drewna – Jakie wybrać?

Meble drewniane są najpopularniejszym wyborem przy aranżacji praktycznie każdego mieszkania. Drewno jest od dawnych czasów wykorzystywane w produkcji mebli i ma swoje olbrzymie zalety. Jest to przede wszystkim materiał naturalny, nieuczulający oraz estetycznie wyglądający. Meble drewniane znajdziemy też praktycznie wszędzie. Ma je na wyposażeniu każdy salon meblowy. Gdańska, Wrocław, Poznań czy Warszawa, wszędzie bez trudu znajdziemy zaś taką placówkę.

Jakie drzewo wybrać?

Meble drewniane znajdziemy też praktycznie wszędzie. Ma je na wyposażeniu każdy salon meblowy. Gdańska, Wrocław, Poznań czy Warszawa, wszędzie bez trudu znajdziemy zaś taką placówkę.
Kiedy zdecydujemy już, że to meble drewniane są dla nas najlepszym wyborem, to jeszcze musimy zastanowić się jaki rodzaj drewna wybierzemy. Meble są bowiem tworzone z najrozmaitszych rodzajów drewna.

Dąb

Popularny jest zwłaszcza dąb. Można z niego wykonać piękne i ponadczasowe fronty mebli oraz drzwi, schody i podłogi. Zaletą tego materiału jest ładny ciepły kolor, pasujący do obecnych trendów wnętrzarskich, a także twardość, trwałość, brak szkodników drążących drewno. Niestety dąb ma tę właściwość, że w kontakcie z wodą ciemnieje. Nie nadaję się zatem do zastosowania wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność. Dodatkowo dąb jest bardzo trudny do obróbki, ze względu na swoją twardość. To sprawia, że wielu producentów, którzy wykorzystuje dąb, tworzy z niego stosunkowo proste meble.

Buk

Równie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia jest buk. Doskonale się sprawdza, kiedy trzeba zrobić meble gięte, głównie fotele oraz krzesła. Z kolei jesion to wspaniałe drewno doceniane jest za swoją piękną barwę, strukturę i twardość zbliżoną do dębu. Przy odpowiednim zabarwieniu dobrze go imitujące. Najczęściej wykorzystywana do budowy mebli frontowych jest oczywiście sosna. Materiał ten jest przede wszystkim niedrogi, co pozwala producentom tworzyć meble, które są łatwo dostępne dla klienta. Sosna znajduję też zastosowanie dosłownie wszędzie. Możemy z niej tworzyć łóżka, meble, półki czy szafki. Idealnie sprawdza się także w coraz popularniejszym stylu skandynawskim. Drewno sosnowe charakteryzuje się też atrakcyjnym usłojeniem, dzięki temu meble wykonane z tego drewna są atrakcyjne pod względem wizualnym. Podobnie tani jak sosna jest też świerk. Najczęściej jednak meble wykonywane z tego surowca mają nieco góralski charakter i nie zawsze pasują do współczesnych aranżacji.

Orzech

Mniej popularny jest z kolei orzech. Choć charakteryzuje się pięknym usłojeniem i ciepłą barwą, to niestety jest to materiał dość drogi, co oczywiście znacznie wpływa na koszt tworzenia z niego mebli i ostateczny finalny produkt. Wynika o z faktu, że orzech jest bardzo twardy. Jednak jego zalety są olbrzymie. Przede wszystkim meble wykonane z orzecha są niezwykle trwałe. Nie bez przesady możemy powiedzieć, że wyprodukowane meble z orzecha potrafią przetrwać wieki. Pozostaje też do wyboru drewno egzotyczne. Tutaj jednak także musimy się liczyć z wysokimi wydatkami. Nie są one tak trwałe czy solidne, jednak ich sprowadzenie i wykonanie z nich mebli jest dużo kosztowniejsze niż wykorzystanie drewna krajowego, dostępnego w okolicznych hurtowniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.