Żywność
Rozwój

Zafałszowanie żywności a system IFS

Oszustwo żywnościowe to celowa produkcja lub komercjalizacja produktów niezgodnych z wymogami w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Artykuły te mogą wprowadzać klientów błąd przez mylące etykiety, zawierać nieodpowiednie składniki lub też takie, których pochodzenie różni się od tego deklarowanego.

Wyzwania związane z oszustwami w branży spożywczej

Oszustwa żywnościowe są zjawiskiem globalnym i stale ewoluującym. Szacuje się, że kosztują one światowy przemysł spożywczy od 30 do 40 miliardów dolarów rocznie i dotyczą ok. 10% produktów spożywczych, jakie są wypuszczane na rynek. Nawet biorąc pod uwagę częste wycofywanie tych artykułów, ryzyko dla zdrowia i interesów ekonomicznych konsumentów, reputację marki i jej konsekwencje, światowe podróbki żywności są warte ok. półtora miliarda dolarów! Fałszowanie żywności stało się tak istotnym tematem, że monitorowanie ryzyka oszustw w branży spożywczej jest obecnie wymagane przez najważniejsze międzynarodowe standardy, takie jak BRC, IFS, FSSC 22000 itp.

Osoby zainteresowane poszerzeniem swoich umiejętności i wzięciem udziału w kursie na audytora wewnętrznego systemów IFS/BRC, powinny zajrzeć na stronę https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/.

Najbardziej zafałszowane produkty spożywcze

W ostatnich latach przemysł spożywczy doświadczył kilku przypadków oszustw, z których niektóre miały dramatyczne skutki i doprowadziły do śmierci konsumentów. Najgłośniejsze sprawy obejmowały m.in. obecność melaminy w mleku, rakotwórczego czerwonego barwnika w suszonej papryce, końskiego mięsa w gotowej lasagne lub też chorych i padłych zwierząt w polskich gotowych produktach.

Istnieje wiele sposób fałszowania żywności. Najczęstsze dotyczą gatunków i jakości (szczególnie produktów odzwierzęcych i ich świeżości), pochodzenia geograficznego (korzystanie z zastrzeżonych nazw) oraz oświadczeń ekologicznych (bezpodstawne umieszczanie informacji o etycznych zbiorach).

Według Parlamentu Europejskiego dziesięć najbardziej sfałszowanych produktów to: 

  • oliwa z oliwek,
  • ryba,
  • produkty organiczne,
  • mleko i nabiał,
  • płatki,
  • miód,
  • kawa i herbata,
  • przyprawy (szafran, chili w proszku itp.),
  • wino,
  • soki owocowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.