Ogród.
Dom i Rodzina

W jakie narzędzia powinien wyposażyć się ogrodnik?

Prowadzenie ogrodu to ogrom pracy – przyzna to każdy kogo ambicją jest puszysty, soczyście zielony dywan trawnika, bujne krzewy i zachwycające swoimi kolorami rabaty kwiatowe. To również niesamowita satysfakcja, gdy efekt naszych prac cieszy oko.  Aby móc odpowiednio zadbać o tereny zielone, warto wyposażyć się w niezbędne narzędzia, takie jak kosiarka, kosy spalinowe, nożyce i inne.  Co warto mieć w zanadrzu, aby móc jak najlepiej dbać o ogród?

Niezbędne narzędzia ogrodnika

Coraz większą popularnością cieszy się zakładanie łąk kwietnych – pięknie wyglądają, są przyjazne owadom i wymagają koszenia jedynie 2 razy w roku, jednak nie wyprą one trawników które odpowiednio zadbane nie tylko doskonale się prezentują, ale są również praktyczne. Aby murawa imponowała kondycją musi być odpowiednio nawożona, nawadniana, jak również często przycinana. Dlatego sprzętami bez których wiele osób nie wyobraża sobie prac ogrodowych są różnego rodzaju kosiarki, podkaszarki oraz kosy spalinowe.

Koszenie trawnika kosą spalinowa.

Na rynku wybór jest spory. Do dużych powierzchni poleca się kosiarki spalinowe(ponieważ koszącego nie ogranicza wtedy zasięg kabla czy pojemność akumulatora), nawet traktorki, z kolei do mniejszych areałów sprawdzą się kosiarki elektryczne lub bębnowe.

Nie wszędzie da się jednak wjechać kosiarką. Mowa o krawędziach trawnika, narożnikach, okolicach przy ogrodzeniu, rabacie czy drzewach lub innych, trudno dostępnych miejscach gdzie rośnie wysoka trawa, np. rowy lub wszędzie tam, gdzie teren jest nierówny. Co wtedy? Do koszenia trawy np. między rabatami czy w pasie bezpośrednio przy ogrodzeniu lub krzewach przyda się podkaszarka. Z kolei gdy teren jest zróżnicowany, porośnięty wysoką trawą oraz chwastami  i być może potrzebna będzie możliwość cięcia pod kątem(wspomniane już rowy i wzniesienia) najlepszym rozwiązaniem są praktyczne i wydajne kosy spalinowe. Są to urządzenia charakteryzujące się niewielką wagą, oraz wygodnymi uchwytami typu V dzięki czemu są łatwe w użytkowaniu. Niektóre modele wyposażone są w specjalistyczne szelki, dzięki którym ciężar jest równomiernie rozkładany na plecy i barki osoby koszącej, co dodatkowo podnosi komfort pracy.

Grabie, łopaty, sekator i inne narzędzia

Aby trawnik prezentował się jak najlepiej, należy regularnie usuwać z niego opadłe liście, a jeżeli posiadamy drzewka owocowe, to również opadłe owoce. W takim wypadku bez grabi ani rusz. Do pielęgnacji drzewek i krzewów przyda się sekator. Dostępne są niewielkie sekatory ręczne, jak i modele wyposażone w długie uchwyty dzięki którym można sięgnąć wyżej.

Nie obejdzie się również bez łopat –  warto zaopatrzyć się w klasyczną łopatę, jak i małą łopatkę. Aby oszczędzić sobie frustracji, lepiej jest wydać nieco więcej na sprzęt dobrej jakości, który posłuży nam na dłużej,  niż na akcesoria które co prawda zachęcają ceną, ale nie są wytrzymałe i szybko mogą ulec uszkodzeniu.

W motykę powinni się zaopatrzyć nie tylko posiadacze grządek. To wszechstronne narzędzie które sprawdzi się przy pozbywaniu się darni jak i przekopywaniu ziemi pod rabatę.