Złote elementy w łazience.
Dom i Rodzina

Złoto w łazience – nie tylko w dodatkach

Szlachetne kolory zawsze były ponadczasowe i wpasowywały się w trendy każdego pokolenia i nurtu stylistycznego. Jedną z takich barw jest złoto – wyrafinowane i dające namiastkę luksusu. Co sprawia, że ten kolor jest nadal tak popularny i jakie złote akcenty wybrać, by łazienka była piękna i elegancka?

Dodatki i wykończenie wnętrz w takiej stylistyce niegdyś było synonimem przepychu i „kiczu”, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy było go w nadmiarze. Pomieszczenia wykończone złotem z umiarem i polotem mogą nabrać blasku oraz niepowtarzalnego charakteru. Obecnie możliwości designerskie nie kończą się jedynie na subtelnych i małych dodatkach. Coraz bardziej modne stają się całe elementy w kolorze złota takie jak np. umywalki, elementy oświetlenia czy baterie.

Trendy łazienkowe i ponadczasowe złoto

Kolor złota w kulturze wnętrzarskiej zawsze kojarzył się z elegancją i ponadczasowością. Dodatki w takim stylu takie jak uchwyty, krany czy elementy wyposażenia są coraz bardziej popularnym elementem aranżacji łazienek. Złoto bardzo dobrze koreluje z czernią i bielą pozbawiając ich surowości, a także stanowią pomost pomiędzy tymi dwiema skrajnymi barwami. Nie trzeba mieć jednak tylko czerni i bieli w łazience, aby pokusić się o złote dodatki. Jeżeli złote aranżacje będą umiarkowane i ograniczone do drobnych niuansów i smaczków, to będą pasować to każdej barwy, bez względu na to czy mamy do czynienia ze stylem glamour, nowoczesnym czy nurtem industrialnym lub eklektycznym. Ponadczasowe świetnie będzie zgrywać się z granatem lub ciemną zielenią. Obecnie najbardziej popularnym trendem w urządzaniu łazienek jest minimalizm. Nie oznacza to jednak, że nie można go nieco przełamać świetlistym kolorem.

Złote akcesoria łazienkowe

Aby wydobyć stylowy blask w łazience często wystarczą same dodatki. Nie należy zatem wytaczać ciężkich stylistycznych dział w postaci całych elementów. Oczywiście, jeżeli ktoś chce, aby złoto w łazience miało charakter bardziej ostentacyjny, może wybrać umywalki i baterie w tym kolorze. Mieści się to w granicach dobrego smaku. W przypadku tej barwy granica pomiędzy wyrafinowanym gustem a pastiszem może być bardzo cienka. Warto zatem pamiętać o nienachalności i minimalizmie. Dobrym pomysłem jest zatem dobieranie drobnych złotych dodatków i ruchomych akcesoriów np. uchwytów na ręczniki, wieszaków czy pojemników na mydło czy kosmetyki. Ważne jest, aby dodatek ze złota nie był indywiduum w całej przestrzeni pomieszczenia. Chodzi o to, aby ta barwa była dodatkiem, a nie stylistyczną dominacją.

Nie tylko armatura łazienkowa – złote profile kabin prysznicowych

Bardzo ciekawym pomysłem jest również montaż złotych profili w kabinie prysznicowej. Jest to bardzo subtelny sposób przemycenia nieco elegancji do łazienki w stylowej formie. Prosty kształt i ciągłość linii podkreślają rysy wnętrza i nadają mu namiastkę luksusu. Aby stworzyć spójną całość można również wybrać podświetlane lustro ze złotą ramą lub wspomniane już złote uchwyty. Decydując się na złote profile dobrze jest dobrać jeszcze przynajmniej dwa elementy w tym samym kolorze, aby całość dodatków w łazience tworzyła spójną całość. Aby zachować dobry smak dobrze jest dobrać elementy, których tylko część składa się ze złotego koloru np. żyrandol, którego klosz z zewnątrz jest czarny lub biały, a wnętrze złote. Wybranie złotych profili do kabin jest idealnym kompromisem, ponieważ podkreślają one kształt i rysy samej kabiny, przez co łazienka wydaje się bardziej przestrzenna, a poziome błyszczące elementy nadają jej klasy i blasku. To pokazuje fenomen tego, jak istotne i pozytywne zmiany w wystroju i aranżacji może wprowadzić jedna drobna zmiana, jeden drobny i prosty element.