Kobieta uczy się skutecznie języka angielskiego

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

Nauka języków obcych jeszcze nigdy nie była tak szeroko rozpropagowana, jak obecnie. Paradoksalnie, pomimo łatwego dostępu do materiałów i nauki zwłaszcza języka angielskiego prowadzonej już od najwcześniejszych etapów edukacji szkolnej, liczba osób biegle nim władających nie jest duża i ciągle istnieje spore grono tych, którzy chcą lub muszą się go nauczyć. Jak zrobić to skutecznie?

Kurs języka angielskiego

Kiedy edukacja szkolna zawodzi w nauce języków obcych, zaczynamy szukać innych rozwiązań. Najczęściej pierwszym i najprostszym sposobem na naukę wydaje się kurs języka angielskiego. Do wyboru mamy naprawdę niezwykle szerokie spektrum sposobów i metod uczenia – począwszy od ich formy (np. kursy języka angielskiego online lub stacjonarne, nauka grupowa lub indywidualna), po metody jego nauki (np. metoda Callana, metoda Wilka, całkowite zanurzenie, czy metoda SITA itp.).

Niestety, pomimo tak bogatego wyboru metod i kursów języka angielskiego, bardzo często okazuje się, że taka nauka nie jest skuteczna. Jej słabym punktem jest przede wszystkim to, że tradycyjny kurs języka angielskiego ma ograniczone ramy czasowe i się po prostu kończy. I nawet jeśli w jego trakcie poprawiliśmy nasze umiejętności językowe, to z czasem wracamy do punktu wyjścia. Zwłaszcza wtedy, jeśli nie używamy języka angielskiego na co dzień, robimy to bardzo sporadycznie lub wcale. Czy można jakoś rozwiązać ten problem?

Fiszki do nauki języka angielskiego

O tym, czym są fiszki, większość z nas wie. Już od kilkudziesięciu lat są one wykorzystywane do szeroko pojętej nauki jako takiej. Sprawdzają się bowiem praktycznie w każdej dziedzinie wymagającej przyswajania nowych informacji. W nauce języka są jednak szczególnie skuteczne i wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim te niepozorne kartoniki możemy zawsze mieć pod ręką, żeby wykonać powtórkę materiału.

Ponadto fiszki do nauki języka angielskiego pozwalają na szybkie poznanie słownictwa wraz z przykładami jego praktycznego zastosowania w konwersacji. Ich kompaktowe rozmiary i system powtórek stworzony przez Sebastiana Leitnera umożliwia skuteczne zapamiętywanie przyswojonych informacji. Fiszki kupujemy raz, a nawet możemy pokusić się o ich samodzielne stworzenie. Jeśli jednak wybierzemy profesjonalny kurs języka angielskiego z fiszek, to dodatkowo otrzymamy dostęp do aplikacji online umożliwiającej naukę z fiszek poprzez komputer czy smartfona oraz nagrania audio, dzięki którym zapoznamy się z prawidłową wymową.

Nie zapominaj języka!

Fiszki pozwalają na systematyczne powtarzanie materiału, co jest szczególnie ważne w sytuacji, kiedy nie korzystamy z języka na co dzień. Niestety, ale jeśli nie operujemy zbyt często danym językiem, to z reguły po jakimś czasie po prostu zapominamy słówka. Zdarza się tak nawet w przypadku języków rodzimych, gdy na przykład wyjeżdżamy za granicę i na co dzień z nich nie korzystamy. Dlatego też podstawą skutecznej nauki języka angielskiego jest wprowadzenie go do swojego życia. Można to zrobić poprzez słuchanie muzyki, oglądanie filmów lub czytanie książek po angielsku.