Nowoczesne toalety zewnętrzne
Technologia

Nowoczesne toalety zewnętrzne: przegląd rozwiązań

Toaleta jest niezbędna w wielu miejscach. W klasycznych budynkach murowanych zwykle można liczyć na wewnętrzne, kompletne łazienki z WC, umywalką i lustrem. Na świeżym powietrzu, np. w parkach czy na plażach, często stosuje się jednak kontenery sanitarne. Czego można od nich oczekiwać?

Czym jest kontener sanitarny?

Kontener sanitarny to nic innego jak solidna, metalowa konstrukcja w kształcie prostopadłościanu, w której wnętrzu znajduje się podstawowe wyposażenie toalety. To obiekt przenośny, który można łatwo transportować pomiędzy kolejnymi lokalizacjami. Pozwala on na uniknięcie konieczności stawiania murowanego budynku, w którym można byłoby zaaranżować w pełni wyposażoną łazienkę. Współczesne kontenery są jednak projektowane w taki sposób, by łączyły w sobie funkcjonalność oraz estetykę.

Gdzie można postawić kontener sanitarny?

Kontener sanitarny można zastosować wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dostęp do toalety. Mowa tu przede wszystkim o:

  • placach budowy – kontener sanitarny zapewni znacznie większy komfort pracownikom budowy,
  • plażach – w kontenerze sanitarnym można skorzystać z toalety i wygodnie się przebrać,
  • festiwalach muzycznych i podobnych wydarzeniach – najczęściej w sytuacji, gdy imprezy trwają przez kilka dni,
  • przestrzeniach publicznych – parki, kąpieliska itd.,
  • polach namiotowych – większe kontenery zapewniają dostęp do toalet czy pryszniców dla nawet kilku osób w tym samym czasie,
  • przy boiskach i obiektach sportowych na świeżym powietrzu – tam, gdzie nie ma głównego budynku ze standardową łazienką.

Co ciekawe, kontenery sanitarne często są ogrzewane. Oznacza to, że możliwe jest ich wykorzystanie także w sezonie zimowym. Takie obiekty są stosowane zarówno sezonowo, przez kilka lub kilkanaście tygodni w roku, jak i przez dłuższy czas ciągiem – np. do zakończenia inwestycji budowlanej w danym miejscu.

Co wchodzi w skład kontenera sanitarnego?

Współczesne toalety zewnętrzne w formie kontenerów swoim wyposażeniem nie odbiegają od standardowych łazienek. W ich skład wchodzą wszystkie podstawowe elementy, takie jak:

  • toalety,
  • umywalki,
  • lustra,
  • podgrzewacze elektryczne,
  • podajniki na ręczniki papierowe,
  • grzejniki elektryczne,
  • system wentylacji,
  • system klimatyzacji,
  • oświetlenie.

Oznacza to, że po wejściu do kontenera sanitarnego można poczuć się jak w standardowej łazience. Zapewnia to duży komfort, zwłaszcza tam, gdzie nie da się zastosować innego rozwiązania. Kontener podłącza się do kanalizacji lub wyposaża w zbiornik, do którego trafiają nieczystości płynne.

Współczesne toalety zewnętrzne, czyli funkcjonalność i estetyka

Współczesne toalety zewnętrzne są projektowane tak, by nie tylko pozwalały na wygodne załatwienie swoich potrzeb, lecz także prezentowały się estetycznie – jak standardowa łazienka. Ich wnętrze można wykończyć w dowolny sposób. W takich obiektach zwykle nie stosuje się kafelków – nie ma takiej potrzeby, ponieważ ściany są wykonane z metalu odpornego na rozwój pleśni. Najczęściej wykorzystuje się okładziny z tworzyw sztucznych, które pozwalają na łatwe czyszczenie, a jednocześnie prezentują się bardzo estetycznie.

Takie obiekty są wyposażone we wszystkie urządzenia pozwalające na wygodne pobieranie środków czystości, a także drzwi zamykane na zamek. Istnieje również opcja zamontowania w nich systemów do uiszczania opłat – w przypadku toalet płatnych. Wnętrze kontenerów sanitarnych można bez problemu dopasować do własnych potrzeb. Obiekty te są dostępne m.in. w wersjach podzielonych na dwie części – damską i męską. Takie konstrukcje znaleźć można np. w ofercie firmy mToilet.

Obecnie popularnością cieszy się usługa wynajmu kontenerów sanitarnych. Dzięki niej można zapewnić użytkownikom dostęp do czystej, w pełni wyposażonej łazienki w dowolnym miejscu. Po ustalonym terminie firma odbiera obiekt i przewozi go w inną lokalizację, dzięki czemu nie trzeba martwić się koniecznością utrzymywania kontenera m.in. w czasie zimy.