Zamontowane dwa głośniki do telewizora w salonie
Technologia

Czym się kierować przy zakupie głośnika do telewizora?

Niewątpliwie seans filmowy w zaciszu naszego domu będzie przyjemniejszy, gdy obejrzymy go na dużym ekranie i z dobrym dźwiękiem. Warto więc zadbać o to, aby głośniki do telewizora były jak najlepszej jakości. Nie tylko po to, aby intensywniej przeżywać emocje. Ale również po to, aby zadbać o nasze zdrowie i higienę narządu słuchu.

Czym więc kierować się przy zakupie głośnika do telewizora? I co warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Dlaczego odpowiedni wybór głośników do telewizora jest tak istotny?

Duży ekran odbiornika niewątpliwie sprawia, że znacznie lepiej jest nam skupić się na wyświetlanym obrazie i chętniej go oglądamy. Dużo intensywniej przeżywamy również wszystkie emocje, a efekty w filmie czy serialu stają się bardziej spektakularne. Co tu dużo mówić, obraz na dużym ekranie ogląda się wygodniej i bardziej komfortowo. Podobnie jest z jakością dźwięku. Dzięki niemu nasze wrażenia na seansie filmowym również są lepsze.

Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto jest zadbać o odpowiednie głośniki. Oprócz jakości w parze powinno iść również nasze zdrowie. Głośniki do telewizora powinno dać się odpowiednio skonfigurować i rozstawić. Nie od dzisiaj wiadomo, że hałas niezwykle bardzo nam szkodzi. Dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o takie głośniki, które możemy ustawić pod siebie jak najbardziej optymalnie.

Jakie najważniejsze parametry powinny spełniać głośniki?

  • Efektywność. Efektywność często nazywana jest również skutecznością. Efektywność mówi o tym, jakie ciśnienie akustyczne kolumna może wygenerować po dostarczeniu określonej mocy. Efektywność podaje się w dB. Im większa skuteczność danego urządzenia, tym jest ono w stanie wygenerować wyższy poziom głośności.
  • Moc. Ten parametr określa moc elektryczną, jaką jest w stanie przyjąć głośnik. Bardzo wielu użytkowników przykłada dużą wagę do tego parametru. Parametr ten jednak jest jedynie wskazówką mówiącą o tym, jaką moc wzmacniacza powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru urządzenia. Im moc mniejsza tym cichsze brzmienie.
  • Impedancja. W tym przypadku chodzi o opór, jaki stawia głośnik podczas gdy wypływa z niego sygnał elektryczny. Taka nominalna impedancja to 4 czy 8 omów.
  • Pasmo przenoszenia. Ten parametr wyrażany jest w hercach o wskazanym zakresie. Warto wiedzieć, że nasze ucho jest w stanie słyszeć dźwięki od 20 do 20000 herców. Dlatego wybierając głośniki warto zdecydować się na takie, które będą w stanie wygenerować brzmienie w podobnych granicach.

Co wziąć pod uwagę wybierając głośniki do telewizora?

Po pierwsze ważna jest wielkość pomieszczenia. Im pokój ma większe wymiary, tym większą moc powinien mieć głośnik. Taki parametr przeważnie waha się między 20 a 40 W. W małym pokoju idealnie sprawdzi się głośnik 30 W, natomiast w tych większych dobrze jest zdecydować się na głośnik z 50 W. Jeśli lubimy czysty dźwięk być może warto wybrać dodatkowy głośnik do naszego telewizora?

Jeśli planujemy zakup głośnika bezprzewodowego to powinnyśmy również zwrócić uwagę na czas pracy baterii. Przeważnie wynosi on 48 godzin. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znajdują się również najbardziej nowoczesne modele. Ich praca możliwa jest znacznie dłużej.

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest pasmo przenoszenia dźwięku. Głośniki powinny mieć pasmo przenoszenia, które zgodne jest z obszarem słyszalności przez nasze ucho, czyli między 20 Hz a 20kKz. Głośniki, które mają niższą częstotliwość są z reguły słabszej jakości.

Wybierając głośnik do telewizora warto też wziąć pod uwagę ich obudowę. Te najlepsze urządzenia tworzone są z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych. Są one odporne na zarysowania. Często też amortyzują upadek z wysokości.