Kobieta włącza klimatyzacje w mieszkaniu
Technologia

Jaka klimatyzacja na poddaszu?

W czasie upalnych dni szukamy sposobów na schłodzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Istnieje wiele domowych metod, ale najbardziej efektywne okazują się klimatyzatory. W przypadku pomieszczeń o skomplikowanej lub nieregularnej strukturze, takich jak poddasze czy strych, schłodzenie jest trudniejsze ze względu na szybsze i intensywniejsze nagrzewanie w porównaniu do regularnie kształtowanych pokoi na niższych piętrach. Czy klimatyzacja na poddaszu to dobry pomysł? A jeśli tak, to który model wybrać? Czy zestaw split lub multisplit z naszego asortymentu sprosta temu wyzwaniu?

Jak schłodzić poddasze?

Zamierzając zamieszkać na poddaszu, musimy pamiętać, że podczas upalnych dni będziemy zmagali się z wysokimi temperaturami. Przyczyną są m.in. silniejsze nagrzewanie się górnej części domu oraz wpływ gorącego powietrza unoszącego się z dolnych partii domu. Skośne dachy dodatkowo sprzyjają nagrzewaniu poddasza, ponieważ są bardziej narażone na działanie słońca.

Niestety, wysokie temperatury mają negatywny wpływ na nasz komfort i jakość snu. Dlatego warto zainwestować w klimatyzację. Inne metody mogą okazać się niewystarczające ze względu na ekstremalne temperatury na poddaszu. Klimatyzacja na poddaszu umożliwi nam utrzymanie stałych, niskich temperatur, co z pewnością docenią osoby, które na poddaszu mają sypialnię lub inne pomieszczenie użytkowe: gabinet, salon czy pokój dla gości lub dziecka.

Jaka klimatyzacja na poddasze będzie odpowiednia?

Decydując się na zakup klimatyzacji, należy przemyśleć, jaki model będzie najlepszy. Chcemy produkt o dobrej jakości i przystępnej cenie, ale musimy też uwzględnić nasze potrzeby. Możemy zdecydować się na klimatyzatory przenośne, które nie wymagają montażu, ale mogą nie mieć wystarczającej mocy, aby skutecznie schłodzić poddasze. Z kolei klimatyzacje typu split lub multisplit, składające się z części wewnętrznej i zewnętrznej, mogą pochwalić się większą wydajnością. Ich montaż jest bardziej skomplikowany, ale skuteczność i moc chłodnicza są znacznie większe.

Klimatyzacja na poddaszu split i jej rodzaje

Wybór klimatyzacji split zależy od naszych potrzeb. Najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne. Są one najczęściej dostępne i najczęściej wybierane przez klientów. Natomiast klimatyzatory sufitowo-ścienne sprawdzą się idealnie w wysokich pomieszczeniach. Inny typ to klimatyzatory przypodłogowe – są równie dobrej jakości jak pozostałe, ale są mniej widoczne. Wybierając typ klimatyzacji, powinniśmy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć i czy chcemy, aby była ona widoczna.

Czy klimatyzacja split będzie odpowiednia na poddasze?

Klimatyzacja split doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o większej powierzchni oraz tych, które są szczególnie narażone na działanie słońca – tak jak poddasze. Klimatyzatory split mają wysoką wydajność, co pozwala im radzić sobie z wysokimi temperaturami. Jeśli poddasze jest pomieszczeniem użytkowym, z pewnością zauważyliśmy, jak upały wpływają na nasze codzienne życie. Dlatego klimatyzacja na poddaszu jest niezbędna.

Klimatyzacja domowa Rzeszów na poddasze jest rekomendowana wszędzie tam, gdzie do schłodzenia jest tylko jedno pomieszczenie, jak również tam, gdzie można bez problemu zmienić elewację, co jest niezbędne do montażu jednostki zewnętrznej. Z drugiej strony, dla osób, które chcą schładzać więcej pomieszczeń, idealna będzie klimatyzacja multisplit, która składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych.