Mężczyzna ogląda obrazy na wystawie
Kultura

Co daje nam obcowanie ze sztuką?

Wiele osób ignoruje obecność sztuki w życiu, skupiając się – jak twierdzą – na rzeczach przyziemnych i całkowicie praktycznych. Tymczasem sztuka to szansa na ucieczkę od codzienności, ale także księga, w której przeczytamy jak tą codzienność zrozumieć. Co ludziom kultury daje obcowanie ze sztuką i ile możemy z niej uszczknąć dla siebie?

Teatralnie doskonałe

Jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków teatralnych jest Trójmiasto. Teatry w Trójmieście są liczne i prezentują bogatą ofertę. Nic więc dziwnego, że właśnie tu, nad morzem, szukamy inspiracji dziełami sztuki w codziennym życiu. Wydaje się, że sztuka to rozrywka i nie ma w tym nic dziwnego. Wiele jej dzieł powstało właśnie po to, by bawić i rozśmieszać. Od wieków pisano komedie i tworzono je po to, by człowiek mógł odsapnąć od problemów codzienności. To tylko niektóre korzyści, jednak bardzo praktyczne – jak powiedzieli by oni – obcowania ze sztuką.

Dramat też ma coś w sobie

Oczywiście dramat jako gatunek kojarzy nam się ze sceną, a tę najlepiej uosabia niezwykły w swym zamyśle Teatr Szekspirowski. Jednak dramaty trafiły także do kin i na wiele innych nośników, które dziś z chęcią oglądamy. Spójrzmy chociaż na niezwykłe kino, które obok radości czy wzruszeń daje nam swoiste katharsis i pozwala przeżyć coś niezwykłego. A to nie koniec! Sztuka jest kluczem do zrozumienia świata, który nas otacza. Dlatego obcując z nią poszerzamy nasze horyzonty i stajemy się bardziej światli i mądrzejsi. I żyje się nam lepiej.

Sztuka to klucz do duszy człowieka. To próba zrozumienia człowieczeństwa i ustawienia odbiorcy w kontrze do samego siebie. Sztuka to także rozrywka, wyjątkowa, niebanalna i nienudna. Sztuka to kobieta o wielu twarzach, która za każdym razem jest dla nas niczym niezgłębiona tajemnica. Czasem jednak zechce nam rąbek u swej spódnicy podwinąć, a wówczas doświadczmy niezwykłego… Takie właśnie spotkania są efektem obecności nas samych w świecie sztuki i tego w niej szukajmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.