Pokój dziecięcy z dywanem na podłodze
Dom i Rodzina

Jak wybrać dywan do pokoju dziecka?

Dywan to ważny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Nie tylko nadaje wnętrzu przytulności, ale też zapewnia małemu domownikowi wygodę i bezpieczeństwo, gdyż świetnie amortyzuje upadki.

Wiek dziecka ma znaczenie

Wybierając dywany do pokoju dziecięcego, trzeba mieć na uwadze wiele przesłanek. Jedną z tych kluczowych jest wiek dziecka. W przypadku małych pociech lepszym rozwiązaniem jest miękki dywan z dłuższym włosiem, dzięki któremu poznawanie otoczenia poprzez raczkowanie czy naukę chodzenia będzie przyjemniejszym doświadczeniem. Z kolei dywan dla kilkulatka powinien mieć krótsze włosie, ponieważ łatwiej będzie utrzymać go w czystości. Każdy rodzic wie doskonale, że bywa to nie lada wyzwaniem – zwłaszcza gdy z dywanu trzeba usunąć np. resztki plasteliny, gumy do żucia czy ślady po farbach lub flamastrach. Zawsze trzeba pamiętać o ułożeniu pod dywanem specjalnej maty antypoślizgowej – w pokoju dziecka to absolutne „must have”.

Dywan do pokoju dziecka – z jakiego materiału?

Dywan do pokoju pociechy powinien odznaczać się wysoką jakością. Do wyboru są modele wełniane, akrylowe oraz poliestrowe, przy czym najodpowiedniejsze dla dzieci są dywany z poliestru. Dzieje się tak dlatego, że  są one bardzo trwałe i odporne na zabrudzenia – nawet po wielokrotnym czyszczeniu i praniu nie mechacą się i nie tracą ładnego wyglądu. Oczywiście trzeba też zwrócić na sposób wykonania i wykończenia dywanu, aby dobrze służył przez dłuższy czas.

Dywan do pokoju dziecka – jaki wzór?

 Najlepszy dywan to dywan łączący aspekty praktyczne z estetycznymi. Piękne dywany ze sklepu Lamps & Company odznaczają się wyważoną kolorystyką i delikatnym wzornictwem, dzięki czemu doskonale pasują do różnych aranżacji. Starsze dziecko warto zapytać, jakie barwy i wzory preferuje, ale należy też pamiętać, że upodobania dzieci zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Klasyka to rozwiązanie zdające egzamin zawsze i wszędzie. Obecnie wybór na rynku dywanów dla dzieci jest na tyle duży, że bez problemu da się znaleźć coś odpowiedniego dla swojej pociechy.