łazienka dla osoby niepełnosprawnej.
Dom i Rodzina

Jak zaaranżować łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością?

Osoby z niepełnosprawnością coraz częściej mogą w swoich wnętrzach urządzić dom bez barier. Udogodnienia powinny dotyczyć również komfortowego utrzymania higieny. W jaki sposób zaaranżować łazienkę bez barier dla osoby z niepełnosprawnością bądź seniora? Oto kilka kluczowych zasad!

Prysznic zamiast wanny

Trudności ruchowe utrudniają utrzymanie higieny, co znacznie pogarsza komfort życia. Korzystanie z wanny przez osobę niepełnosprawną wiąże się z ogromnym wyzwaniem, a często nie jest możliwe bez pomocy z zewnątrz. Co innego w przypadku prysznica – możliwość utrzymania pozycji pionowej samodzielnie bądź z asystą w trakcie kąpieli stanowi duże ułatwienie. Projektując łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością lub seniora należy postawić na kabinę prysznicową bez brodzika, z odpływem umieszczonym w posadzce. Ważną rolę odgrywają też przesuwne drzwi prysznicowe, które wyróżniają się lekką pracą.

Toaleta dla osoby niepełnosprawnej

Ważnym elementem łazienki bez barier jest specjalna toaleta. Warto postawić na model z wydłużoną miską sedesową. Dzięki temu przesiadanie się z wózka albo siadanie na sedesie z balkonika nie będzie tak dużym wyzwaniem. Toaleta musi też charakteryzować się ponadprzeciętną wytrzymałością, co dotyczy również deski klozetowej. Przy dobrym projekcie wiele osób poruszających się na wózkach inwalidzkich poradzi sobie z samodzielnym korzystaniem z toalety.

Wszechobecne uchwyty

W łazience bez barier przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów na każdym kroku można spotkać ułatwiające poruszanie się uchwyty. Są one niezbędne między innymi we wnętrzu kabiny prysznicowej, w okolicach toalety, a także umywalki. Umieszczone na odpowiedniej wysokości pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji, a także podciąganiu się i siadaniu. Uchwyty mogą okazać się przydatne także na ścianach.

Antypoślizgowa posadzka

W łazience często utrzymuje się ponadprzeciętna wilgoć. Wybierając posadzkę trzeba zwrócić szczególną uwagę na płytki łazienkowe lub inny rodzaj wykończenia. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są produkty, dzięki którym nawet osoby z niepełnosprawnościami mogą poruszać się po wilgotnej podłodze dość pewnym krokiem.

Inwestycja w łazienkę bez barier nie musi wiązać się z ponadprzeciętnym wydatkiem. Korzyść jest zaś niebagatelna – chodzi przecież o fizyczny i psychiczny komfort użytkownika łazienki.