tablety
Nauka

Jak może przebiegać egzamin w czasie pandemii? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Chyba każdy z nas jest już znudzony pandemią koronawirusa i to do tego stopnia, że coraz więcej osób zwyczajnie staje się koronasceptykami. Niestety z powodu pandemii nie tylko wiele branż ucierpiało, ale ucierpiało także szkolnictwo, choć trzeba przyznać, że i tak z roku na rok efektywność nauczania w wielu szkołach malała, co można było zauważyć, po coraz gorszych wynikach egzaminów. A skoro o egzaminach mowa, to zbliżają się one wielkimi krokami, choć wielu uczniów i rodziców, a także nauczycieli zastanawia się, jak będę przebiegać. Zrobiliśmy dla Was mały research, oto co udało nam się ustalić i co powinniście wiedzieć.

O egzaminie próbnym ósmoklasistów zdań kilka

Wielu z Was zastanawia się czy egzaminy odbędą się w terminie. Otóż o termin raczej nie ma co się obawiać, bo wszystko ma odbywać się zgodnie z planem, przy czym egzamin próbny będzie mieć inną formą, bo nie stacjonarną, lecz online. To oznacza, że znowu czeka uczniów sprawdzian nie tylko z wiedzy, ale i uczciwości, bo jak się okazuje ambicje niektórych rodziców są tak duże, że potrafią za dzieci odrabiać nie tylko zadania, ale także pisać sprawdziany online czy uczestniczyć w konkursach online. My nie zalecamy Wam takiego podejścia i zdecydowanie polecamy samodzielne uzupełnianie arkuszy do egzaminu ósmoklasisty, bo tylko wtedy będziecie mogli sprawdzić swoje umiejętności i zobaczyć, z jakimi zagadnieniami macie problem i czego musicie się pouczyć.

Trochę o egzaminie głównym

Nie ma sensu, aby rodzice pisali za swoje dzieci egzaminu ósmoklasisty. Arkusze z głównego, a nie próbnego egzaminu pokażą realne umiejętności uczniów, a jak wiadomo wyniki są ważne, bo dzięki tym dobrym dzieciaki mogą dostać się do wymarzonej szkoły. Dlatego tak ważne jest uczciwe podejście, bo na egzaminie, który odbywa się stacjonarnie nie będziecie mogli liczyć na pomoc rodziców, stąd przygotowania i powtarzanie materiału warto rozpocząć już teraz, bo macie jeszcze realną szansę na zdobycie wiedzy, poćwiczenie zagadnień i nadrobienie zaległości, które i tak występują, choćby z powodu lekcji online, które są jakie są i każdy o tym wie.

Najwyższe normy sanitarne będą wprowadzone i respektowane

Z noszeniem maseczek jest jak jest i chyba każdy może to zauważyć, że nie wszyscy noszą je jak trzeba, bo przecież to takie trudne zasłonić nos i usta (sarkazm). Niestety z powodu takiego lekceważącego podejścia niektórych osób, krzywa zakażeń jest duża, co oznacza, że zapewne nawet za kilka miesięcy nic się nie zmieni, choć szczepienia już trwają, a to przekłada się na nic innego, jak tylko na to iż egzaminy odbędą się w największym reżimie sanitarnym. A więc każdy uczeń będzie mógł wejść na salę egzaminacyjną dopiero po sprawdzeniu temperatury. Oczywiście musi pojawić się w maseczce ochronnej oraz rękawiczkach. Na stoliki musi znajdować się tylko długopis i ewentualnie drugi długopis i nic więcej. Także odległości pomiędzy stolikami będą wynosiły co najmniej 2 metry, a więc trzeba sobie zdawać sprawę, że na egzamin będzie trzeba przybyć wcześniej i ustawić się w kolejce z zachowaniem wymaganej odległości.

A co ze zwolnieniami z egzaminu?

Nadal niektórzy uczniowie mogą być zwolnieni z egzaminu, dotyczy to laureatów olimpiad. W ich przypadku choć nie piszą egzaminu otrzymują 100%. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób zwolnionych z egzaminu z powodu problemów zdrowotnych czy opóźnienia. Choć nie muszą podchodzić do egzaminu, to jednak w ich przypadku oceny będą przeliczane na wynik z egzaminu. Warto jeszcze wspomnieć, że i punktacja nie zmienia się i jest liczona tak samo. Różnica jaką zauważycie jest taka, iż podobnie jak w roku ubiegłym podanie do szkoły będziecie mogli składać online, natomiast konieczne będzie złożenie pozostałych dokumentów, osobiście, czyli świadectwa i wyników z egzaminu, choć, jak wiecie, nie można go oblać, to jednak wynik ma wpływ na szkołę do jakiej się dostaniecie.

Na końcu przypominamy, że choć ocena z zachowania nie liczy się do średniej, to jednak jeżeli macie wysokie wyniki, ale poprawne zachowanie, to wyróżnienia w formie czerwonego paska nie otrzymacie.