sypialnie w domu
Dom i Rodzina

Jak ustawić meble tak, aby utworzyły idealną kompozycję?

Urządzenie wnętrza wymaga przede wszystkim ergonomicznego rozmieszczenia mebli. Trzeba połączyć je ze sobą w taki sposób, aby tworzyły harmonijną całość, a w użytkowaniu były wygodne i praktyczne. Eksperci mają swoje propozycje na ułożenie zabudowy kuchennej czy zestawu wypoczynkowego w salonie. Co sugerują i jakie rozwiązania polecają?

Aranżacja salonu – jak to zrobić?

Meble w salonie możesz ustawić w jednej linii zabudowy lub bardziej rozproszyć. Ściana z telewizorem to najczęściej miejsce, gdzie znajduje się także szafka RTV, półka na dekoracje, słupek na płyty lub książki. Jeżeli zależy Ci na umieszczeniu to większej liczby mebli, możesz zmieścić też komodę, kredens, regał – wszystko zależy od metrażu pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb.

Naprzeciwko telewizora naturalnie znajduje się zestaw wypoczynkowy. Narożnik, sofa lub kanapa, do tego dwa fotele, pufa, stolik kawowy. Tak urządzona przestrzeń jest funkcjonalna – oferuje dużo miejsca do poruszania się i wypoczywania, a zarazem jest przytulna i pełna praktycznych rozwiązań. Dla osób, które łączą salon z jadalnią ważnym elementem jest też stół z krzesłami, ale ten komplet powinien się znaleźć bliżej kuchni. Do wizualnego oddzielenia strefy wypoczynku od strefy przyrządzania i serwowania dań wykorzystuje się np. narożniki lub podłogę w odmiennych stylach lub kolorach.

Urządzenie kuchni według współczesnych trendów

W nowoczesnej kuchni bardzo ważny jest układ mebli oraz podział blatów. Każdy projektant, urządzając to wnętrze weźmie pod uwagę rozmieszczenie 5 stref – zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków, gotowania. Może to być jeden ciąg mebli lub popularne kompozycje w kształcie litery L czy U. Nierzadko, zwłaszcza w większych kuchniach stosuje się praktyczne wyspy, a w mniejszych – podwyższone blaty z wysokimi hokerami.

mieszkanie z salonem i sypialnią
Modern studio apartment design with bedroom and living space. Hotel room panoramic window, king sized bed, couch and coffee table. City flat concept

Projektowanie sypialni – łóżko i szafki to podstawa

W projektowaniu sypialni panuje większa swoboda. Do rozmieszczenia zazwyczaj jest tylko kilka mebli – łóżko, szafki nocne, szafa i komoda na ubrania i bieliznę, a także toaletka z krzesłem. Cała aranżacja koncentruje się oczywiście wokół łóżka, a ono powinno być ustawione naprzeciwko drzwi, choć nie jest to regułą. Jeżeli z mebla korzystają dwie osoby, to każda z nich powinna mieć swobodny dostęp do swojej części łóżka.

Praktycznym zabiegiem jest umieszczenie przy zagłówku lub na stolikach lampek nocnych. Z kolei wybór szaf z przesuwanymi drzwiami pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni i nie ingerować w nią, np. w czasie wybierania czy układania wyprasowanych ubrań.