Kobieta czyta "igrzyska śmierci" w swoim pokoju
Literatura

Igrzyska Śmierci — książki dla starszych i młodszych czytelników

„Igrzyska Śmierci” to bestsellerowa seria książek napisana przez amerykańską pisarkę Suzanne Collins. Opowieść ta zyskała stosunkowo dużą popularność zarówno wśród młodzieży, jak i również starszych czytelników. Seria doczekała się także ekranizacji filmowej, co jeszcze bardziej zwiększyło jej popularność i przyciągnęło fanów w różnych grupach wiekowych.

O czym jest seria „Igrzyska Śmierci”? 

Fabuła książek rozgrywa się w futurystycznym świecie, w którym skrajnie uboga część społeczeństwa żyje w tak zwanych dystryktach.  Z kolei bogaci mieszkańcy stolicy, nazywanej Kapitolem, panują nad całym krajem. Co roku Kapitol organizuje Igrzyska Śmierci — turniej, w którym dwóch uczestników z każdego dystryktu walczy o przeżycie na arenie, zabijając jednocześnie innych uczestników. Wygrywa uczestnik, który jako ostatni pozostanie żywy, a zwycięstwo otwiera mu drzwi do nieosiągalnej wcześniej rzeczywistości. 

Główna bohaterka serii, Katniss Everdeen, to młoda dziewczyna z dystryktu Dwunastego, która zgłasza się na ochotnika, by walczyć w Igrzyskach zamiast swojej młodszej siostry. Wspólnie z Peetą Mellarkiem, drugim uczestnikiem z jej dystryktu, próbuje przetrwać na arenie i wygrać Igrzyska.

Wciągająca historia dla młodzieży i nie tylko 

Książki Igrzyska Śmierci wciągają czytelnika od pierwszych stron, oferując dynamiczną akcję, a jednocześnie poruszając wiele ważnych problemów społecznych i moralnych. Autorka ukazuje nierówności społeczne między dystryktami oraz manipulacje ze strony Kapitolu, którego władza jest oparta na kontrolowaniu społeczeństwa.

Seria ta zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień, a jej adaptacja filmowa również cieszyła się dużym powodzeniem. Książki z serii „Igrzyska Śmierci” to nie tylko dobra rozrywka, ale także ważna lekcja o tym, jak niektóre ideologie i systemy polityczne mogą prowadzić do okrucieństwa i dehumanizacji.

Stosunkowo niedawno, ponieważ w 2020 roku, swoją premierę miała „Ballada ptaków i węży”,  będąca prequelem do serii książek „Igrzyska Śmierci”. Akcja książki rozgrywa się pięćdziesiąt pięć lat przed wydarzeniami opisanymi w „Igrzyskach Śmierci” i skupia się na postaci kuzyna Katniss Everdeen, Coriolanusa Snowa. To powieść dla fanów, którzy nie chcą jeszcze rozstawać się z serią na dobre.