Dziwczyna na spacerze słucha audiobooka

Audiobooki dla młodzieży – czego warto posłuchać?

Audiobooki i e-booki wciąż pozostają w tyle za tradycyjnymi, papierowymi książkami. Niemniej każdego roku liczba osób obcujących z literaturą w formie elektronicznej rośnie. Szacuje się, że obecnie z audio książek korzysta 3,5 mln Polaków. Część tej grupy stanowi młodzież. W ofertach polskich księgarni internetowych jest wiele interesujących pozycji, po które uczniowie sięgają w wolnym czasie.

Seria Dwór cierni i róż – Sarah J. Maas

Sarah J. Maas to jedna z najpopularniejszych pisarek książek młodzieżowych. Do jej najbardziej znanych serii fantastycznych należy Dwór cierni i róż. Autorka nawiązuje w nim do klasycznej baśni Piękna i bestia. Niemniej wykreowany świat i okoliczności, które spotykają bohaterów, są brutalniejsze. Główną postacią utworu jest Feyre – dziewiętnastoletnia łowczyni, która poluje, by wyżywić swoją rodzinę.

Podczas łowów dochodzi do zdarzenia, które zmienia w życiu dziewczyny wszystko. Z tego powodu do jej drzwi puka potężny i groźny Tamlin, który żąda zadośćuczynienia. Wówczas Feyre musi wykazać się odwagą i sprytem, by stawić czoła światu pełnego zagrożeń. Choć wydaje się, że z Tamlinem wiele ich dzieli, to również wiele łączy.

Baśniobór – Brandon Mull

Baśniobór to jeden z najlepszych audiobooków dla młodzieży, czego dowodem jest pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa”. Choć teoretycznie książka przeznaczona jest dla dzieci od 9 lat, czytają ją też nastolatkowie. Brandon Mull stworzył wspaniałą serię, która wciąga w niebywały świat już od pierwszych stron.

Głównymi bohaterami książki jest rodzeństwo – Kendra i Seth. Rodzice wysyłają ich na wakacje do dziadka. Chłopak i dziewczyna nie do końca są z tego zadowoleni. Pierwszego dnia starzec nakłada na nich wiele ograniczeń i wypowiada sporo przestróg. Dzieci nie mogą wchodzić do lasu ani zaglądać do stodoły. Ciekawość rodzeństwa jest jednak zbyt silna. Nie przestrzegają zasad starca. Wkrótce wychodzi na jaw, że ich dziadek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru, w którym na dzieci czekają niesamowite przygody.

Seria Zwiadowcy ­– John Flanagan

Szukasz fajnych audiobooków dla młodzieży? Nie przegap 16-tomowej serii Zwiadowcy Johna Falangana. Pierwsza część cyklu Zwiadowcy 1. Ruiny Gorlanu wydano w 2004 roku. Od tego czasu w księgarniach regularnie pojawia się kolejna nowa część przygód nastoletniego Willa – wykwalifikowanego tropiciela, łucznika i wojownika, służącego królowi Duncanowi.

Akcja powieści osadzona jest w średniowiecznym Królestwie Araluen, które chłopak chroni przed najeźdźcami, zdrajcami i zagrożeniami. W każdym tomie Will musi zmierzyć się z nowymi, trudnymi wyzwaniami, które przysporzą słuchaczom wielu emocji.

#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie – Anja Rubik

Rozmowy o seksie i miłości wśród współczesnych nastolatków nie są aż tak kontrowersyjnym tematem jak lata temu. Niemniej wciąż wielu rodziców i opiekunów nie potrafi prowadzić z młodzieżą rozmów na te tematy. W tej w kwestii z pomocą w 2018 roku przyszła Anja Rubik, wydając książkę #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie.

W treści pojawia się 18 rozmów z ekspertami i ekspertkami, które stanowią swego rodzaju lekcję kulejącej w Polsce edukacji seksualnej. W tym audiobooku dla młodzieży słuchacze odnajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Jak się przygotować do pierwszego razu? Co to jest grooming, seksting i consent? Jak rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą, jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja?

HOMO sapienne – Niviaq Korneliussen

Homo sapienne autorstwa Niviaq Korneliussen to doskonały audiobook dla młodzieży, w którym każdy znajdzie motyw dotyczący jego samego. Książka składa się z pięciu powiązanych ze sobą opowiadań. W każdym z nich główną rolę odgrywa inna postać. Nastoletni bohaterowie borykają się na co dzień z różnymi młodzieńczymi problemami.

Wszyscy są Grenlandczykami, niemniej wciąż zwykłymi nastolatkami. Fia tkwi w związku, z którego bardzo chce się wyrwać. Jednak jej chłopak to „cholerny dżentelmen”, którego po prostu niełatwo spławić. Jej brat, Inuk, poszukuje własnej tożsamości i nie czuje się obywatelem własnego kraju. Pozostali bohaterowie również mają swoje przyziemne, ale ważne problemy, z którymi próbują sobie jakoś radzić. Życie nastolatka jest niełatwe i często nierozumiane przez dorosłych.