Dziewczynka ucz się języka angielskiego online
Nauka

Dlaczego warto uczyć się języka obcego online?

Nauka języka obcego zaczyna się dzisiaj bardzo wcześnie. Nic dziwnego – bez tej ważnej umiejętności trudno myśleć o przyszłości dziecka. Języki to przepustka do świata, dobrej pracy, podróży, funkcjonowania w społeczeństwie. Jak uczyć się efektywnie, szybko, oszczędzając czas i nie wychodząc z domu? Podpowiemy wam dzisiaj, dlaczego w przypadku języków obcych, lekcje online są tak dobrym pomysłem.

Nauka języków to masa korzyści!

Zacznijmy od tego, co sprawia, że nauka języków obcych jest dla człowieka tak ważna. Nie chodzi tu przecież wyłącznie o nabycie cennych umiejętności komunikacyjnych (choć to oczywiście kluczowa kwestia). Jak udowodniono naukowo – przyswajanie nowego języka zwiększa rozmiar mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy na Uniwersytecie w Lund, którzy przeprowadzili badania na grupie studentów. Zadaniem ochotników było opanować język obcy w kilka miesięcy. Dzięki przeprowadzanym rezonansom magnetycznym dowiedziono, że dzięki tej czynności zwiększyło się pofałdowanie kory mózgowej, poprawiły się także te parametry w jej obszarze, które odpowiadają za motorykę.

Kolejne badania, opublikowane na łamach Journal of Experimental Child Psychology dowiodły, że nauka języka poprawia pamięć u najmłodszych. Z kolei u dorosłych jedną z najważniejszych korzyści będzie szansa na opóźnienie choroby Alzheimera. Oprócz tego, przyswajanie języków obcych stymuluje mózg (to jedno z najlepszych ćwiczeń), poprawia zdolność uwagi i koncentracji, a nawet ułatwia podejmowanie decyzji.

Nauka języka obcego online

Nauka języka obcego – co stoi na przeszkodzie?

Podstawowym czynnikiem jest czas. Lekcje języka obcego, jeżeli są dodatkowym zajęciem, wymagają organizacji i logistyki – trzeba wyjść z domu, poświęcić czas na dojazd, co potrafi „wydłużyć“ lekcję nawet o dwie godziny. Dla osób, które żyją intensywnie (także uczniów, którzy na brak zajęć nie narzekają), to czasem przeszkoda, która sprawia, że następuje rezygnacja z nauki. Alternatywą będą więc zajęcia w szkole online.

Nie ma to nic wspólnego z nauką, której uczniowie doświadczyli w czasie pandemii. Dedykowane lekcje języka obcego są przeprowadzane w atrakcyjnej formie, dają maksimum wiedzy, pozwalają się skupić i w domowym zaciszu pracować nad materiałem.

Dlaczego warto uczyć się języka obcego online? Najważniejsze zalety

Przejdźmy do sedna, czyli konkretnych powodów, które przekonają do nauki nawet sceptyków. Dlaczego to tak dobrze działa?

  • Masz szansę znaleźć najlepszych nauczycieli

Nie ograniczają cię kilometry i możesz z powodzeniem wybierać spośród najlepszych nauczycieli językowych, którzy będą ci odpowiadać pod różnymi względami. Nie musisz już ograniczać się wyłącznie do lokalnych native speakerów. Poza tym – szkoły językowe takie, jak https://tele-nauka.pl przykładają dużą wagę do tego, by współpracować z profesjonalistami.

  • Nie musisz przerywać nauki, gdy wyjeżdżasz

To jeden z największych plusów – lekcja może się odbyć zawsze i wszędzie. Jedyne, czego potrzebujesz, to możliwość połączenia się online. Tym samym naukę będziesz kontynuować na przykład podczas służbowych delegacji, wyjazdów wakacyjnych, czy po prostu wtedy, gdy z jakiejś przyczyny nie będzie cię w domu.

Nauka języka obcego online

  • Lekcja może się odbyć w dogodnym dla ciebie miejscu

Być może masz ochotę na naukę w kawiarni, w biurze, a może w kuchni lub po prostu w sypialni. Lekcje języka online nie potrzebują specjalnych warunków lokalizacyjnych. To ty wybierasz, gdzie jest ci wygodnie!

  • Lekcje online są przyjazne dla portfela

Możesz liczyć na atrakcyjne pakiety i przystępne ceny – będzie po prostu taniej niż w przypadku stacjonarnej szkoły językowej. Dzięki temu możesz wziąć więcej lekcji lub po prostu przeznaczyć środki na zakup materiałów (na przykład książki w języku obcym).

  • Mniejszy stres, większa swoboda

Dla wielu osób lekcje w języku obcym są sporym wyzwaniem. Poza domem, w sali, wśród nieznajomych, nie tak łatwo przełamać się, by zacząć sklecać pierwsze zdania. Jednak znajdując się w domu, w maksymalnie komfortowych warunkach, o wiele łatwiej przełamać opór i przezwyciężyć stres. A dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach masz szansę łatwo przyswoić materiał.

  • Możesz wybrać kurs indywidualny lub grupowy

Taką opcję daje ci na przykład szkoła Tele-Nauka.pl. Tu liczą się potrzeby konkretnego kursanta, który sam określi, czy woli uczyć się w grupie, czy jednak indywidualnie z nauczycielem, na przykład wybranym native speakerem.

  • Nic nie jest zostawione przypadkowi

Nie musisz się martwić, że zapiszesz się na zajęcia online i ktoś przyporządkuje cię do nieodpowiedniej grupy lub na niewłaściwy poziom umiejętności. Pierwszym krokiem będzie oczywiście udział w zajęciach testowych, które nie tylko pozwolą rozpoznać, w jakim punkcie się znajdujesz, ale również umożliwią ci zapoznanie się z platformą, na której będziesz później pracować.

  • Różne możliwości, różne kursy

Nauka online daje możliwość dopasowania odpowiedniego rodzaju zajęć do twoich potrzeb. Być może zależy ci na korepetycjach na poziomie szkolnym, a może przygotowujesz się do matury lub egzaminów na studiach? Szkoła zaproponuje ci najlepiej skrojony program, który będzie nakierowany na cel.

  • Lekcje języka online dają praktyczną wiedzę

Ważna jest metoda nauki. Warto wybrać szkołę online, która stawia na metodę komunikatywną – to pozwala przełamywać barierę językową i swobodne posługiwanie się językiem obcym.

  • Nauka online daje większą samodzielność

A właściwie motywuje do tego, by wykorzystywać czas na naukę efektywnie, pracować na materiałach i wykonywać systematycznie ćwiczenia. Dzięki temu nauka jest szybsza i prędzej zauważysz efekty. Wszystko zależy przecież od twojego zaangażowania.

  • Nigdzie nie trzeba się ruszać

Trochę już o tym wspominaliśmy. Lekcje online to wygoda, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miast i wsi, gdzie szkoły językowe nie są wcale na wyciągnięcie ręki. Ucząc się języka online, nie trzeba wychodzić na autobus, wsiadać w samochód, dojeżdżać do sąsiedniego miasta itp.

Nauka języka obcego online

  • Możesz brać udział w lekcji o dowolnej porze

To ważne, bo równie dobrze zajęcia mogą się odbyć w trakcie twojej pracy, okienka na uczelni lub przed wyjściem z domu. Bardzo wygodne, bo daje możliwość efektywnego wykorzystania czasu. Elastyczność jest w cenie! Być może dzięki temu podejmiesz naukę, nawet, jeżeli grafik twoich codziennych zajęć jest dosyć napięty.

  • Łatwiej ustalisz priorytety

Skoro lekcję online języka obcego odpalasz w sprzyjających warunkach, bez konieczności dojeżdżania, zyskujesz w ciągu dnia dodatkową przestrzeń na odpoczynek, spotkanie z przyjaciółmi lub cokolwiek innego, na co masz ochotę.

Z drugiej strony, nauka online wymusza umiejętność sprawnej organizacji planu zajęć. Na wszytko znajdzie się miejsce!

  • Obsługa platformy daje nowe możliwości

I na koniec kwestia, która nie pozostaje bez znaczenia. Lekcje online pozwalają poznawać nowe narzędzia do pracy z językiem i korzystać z urządzeń nie tylko w celach rozrywki, ale również poszerzania wiedzy. Co ważne – w trakcie lekcji mamy dostęp do przeglądarki, a więc możemy sprawdzać różne ciekawe materiały i zapisywać je, by później na spokojnie się z nimi zapoznać.

Nauka w szkole językowej online to dobry wybór

Zwłaszcza dla osób, które nie lubią uczyć się w klasie (sali) i muszą się naprawdę mocno skupić, by przyswajać materiał. Zdalna lekcja daje ku temu idealne warunki.

Jak pokazuje jedno z opracowań, uczniowie, którzy wykorzystywali do nauki języków obcych nowe technologie (na przykład platformy) osiągali lepsze wyniki niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. Doceniano tu zwłaszcza urozmaicenie lekcji, a także możliwość aktywnego słuchania.

Źródła

[1] Growth of language-related brain areas after foreign language learning, NeuroImage Volume 63, Issue 1, 15 October 2012, Pages 240-244, https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2012.06.043

[2] Working memory development in monolingual and bilingual children, Journal of Experimental Child Psychology Volume 114, Issue 2, February 2013, Pages 187-202, https://doi.org/10.1016/j.jecp.2012.09.002

[3] Filgueiras, Alberto & Landeira-Fernandez, J. & Fichman, Helenice. (2013). WORKING MEMORY IN ALZHEIMER DISEASE: A 5-YEAR SYSTEMATIC REVIEW OF EMPIRICAL EVIDENCES FROM BADDELEY’S WORKING MEMORY MODEL.

[4] ELT students’ attitudes and awareness towards the use of Web 2.0 technologies for language learning, Journal of Language and Linguistic Studies, 14(2), 240-251; 2018.