Holandia studia
Nauka Rozwój

Studia w Holandii

Holandia, znana również jako Niderlandy, jest częścią Europy kontynentalnej. Znajduje się w Europie Zachodniej, z rozległą linią brzegową do Morza Północnego i graniczy z Niemcami i Belgią. Holandia była pierwszym krajem nieanglojęzycznym, który zaoferował studentom z zagranicy naukę w języku angielskim. Studenci zagraniczni mogą studiować w języku holenderskim lub angielskim.

Ile trwa studiowanie w Holandii?

Czas trwania nauki:

 • Licencjat (BA, BSc, BEng): 3-4 lata.
 • Stopień magistra: 1-2 lata.
 • Doktorat: 4 lata.

Holenderski system szkolnictwa wyższego składa się głównie z trzech różnych typów uczelni. Są to uniwersytety badawcze, uniwersytety nauk stosowanych i instytuty edukacji międzynarodowej.

Niektóre stopnie naukowe są dostępne tylko dla wybranych typów uczelni:

 • Studia licencjackie: dostępne na uniwersytetach badawczych i uniwersytetach nauk stosowanych
 • Stopnie magisterskie: dostępne we wszystkich typach instytucji
 • Doktoraty: dostępne tylko na uniwersytetach badawczych

Holandia jest uznawaną i szanowaną siedzibą szkolnictwa wyższego. W rankingu QS World University Rankings 2016 dwa holenderskie uniwersytety znajdują się w pierwszej setce. Są to Politechnika w Delft i Uniwersytet Amsterdamski.

Dlaczego warto studiować w Holandii?

Szkolnictwo wyższe w Holandii jest dotowane przez rząd i pomaga utrzymać koszty czesnego poniżej kosztów najpopularniejszych kierunków studiów za granicą – USA, Australii i Wielkiej Brytanii. Nabyte kwalifikacje zwiększą Twoje perspektywy zawodowe, a także zapewnią doświadczenia z mniej znanego miejsca.

Holendrzy są gościnnym narodem ludzi otwartych i tolerancyjnych, a w większości miast i na ich uniwersytetach można zauważyć bardzo zróżnicowaną kulturę. Państwo cechuje się również wieloma atrakcjami turystycznymi. Kraj oferuje doskonałe połączenia komunikacyjne z innymi członkami UE, co daje możliwość podróżowania i zwiedzania innych popularnych miejsc, takich jak Francja i Niemcy, niskim kosztem.

Studiowanie w Holandii – koszty nauki i zamieszkania

Walutą w Holandii jest euro (€).

Student z kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski) lub Szwajcarii może spodziewać się opłaty równej około 2060 euro jako czesnego za rok akademicki. Kandydaci z innych krajów zazwyczaj płacą od 6 000 do 15 000 euro za studia licencjackie i od 8 000 do 20 000 € za magisterskie. Zależy to jednak od wyboru uczelni.

Jeśli zdecydujesz się na uczelnię prywatną, Twoje czesne będzie wyższe. Uniwersytety w Holandii oferują dwa różne plany płatności i możesz kwalifikować się do pożyczki lub stypendium na czesne. Władze holenderskie oferują wiele ulg i możliwości spłaty czesnego, dlatego przed decyzją warto jest się z nimi zapoznać na oficjalnej stronie rządowej.

Oczekiwany koszt utrzymania to około 800–1 100 EUR miesięcznie za typowe życie studenckie.

Zniżki dla studentów obejmują wiele zajęć rekreacyjnych, a koszty transportu można zmniejszyć, kupując kartę rabatową na podróż koleją.

Główne koszty utrzymania na studiach w Holandii to około:

 • Czynsz – 350-800 euro miesięcznie.
 • Artykuły spożywcze/Jedzenie poza domem – 180 € miesięcznie.
 • Materiały do nauki – 50 euro miesięcznie.
 • Ubezpieczenie (jeśli nie jesteś posiadaczem karty EKUZ) – 80 € miesięcznie.
 • Odzież/rozrywka – 100 € miesięcznie.

Finansowanie studiów to coś, co należy dokładnie rozważyć. W zależności od narodowości praca podczas nauki przez ograniczoną liczbę godzin jest dozwolona. Twój pracodawca będzie musiał wystąpić o pozwolenie na pracę w Twoim imieniu, jednak nie należy zakładać, że częścią programu finansowego jest zapewnienie posady.

Ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli jesteś obywatelem UE/EOG lub Szwajcarii i nie pracujesz ani nie odbywasz stażu podczas nauki w Holandii, prawdopodobnie kwalifikujesz się do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która powinna obejmować wszelkie jego koszty podczas pobytu. Możesz ubiegać się o nią we własnym kraju przed rozpoczęciem studiów.

Jeśli podczas pobytu w Holandii pracujesz lub odbywasz płatny staż, jesteś zobowiązany do wykupienia holenderskiego publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, znanego jako zorgverzekering. Obejmuje tylko koszty leczenia. Wybrany przez Ciebie uniwersytet w Holandii powinien być w stanie pomóc w wyborze najlepszej dla Ciebie oferty spośród ofert holenderskich firm ubezpieczeniowych.

Ważne kwestie w wyborze studiów w Holandii

Młoda kobieta studiująca w Holandii
Źródło: Freepik.com

Studia Holandia: Wizy

Ponieważ większość kursów i stopni trwa dłużej niż jeden rok, większość studentów zagranicznych będzie potrzebować wizy wjazdowej zwanej Tymczasowym Zezwoleniem Na Pobyt lub Machtiging tot Voorlopig Verblijf (MVV) w języku holenderskim. Twoje MVV pozwoli Ci na wjazd do kraju na okres sześciu miesięcy, a następnie, będziesz musiał złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt – wybrany przez Ciebie uniwersytet powinien to zrobić w Twoim imieniu.

Studia Holandia: Tymczasowe miejsce zamieszkania

Zezwolenie (MVV) zostanie przyznane tylko wtedy, gdy Twój wniosek spełnia określone wymagania, w tym między innymi:

 • Musisz mieć ważny paszport
 • Masz wystarczające środki finansowe
 • Wszystkie wymagane opłaty zostały uiszczone
 • Masz list z uczelni przyjmującej stwierdzający, że jesteś lub będziesz się zapisywać

Studia Holandia: Język angielski

Znajomość języka angielskiego jest wymagana, zanim będziesz mógł rozpocząć studia w Holandii, podobnie jak w przypadku innych krajów, co należy udowodnić podczas ubiegania się o miejsce na uczelni, przedstawiając wyniki testu językowego. Będziesz potrzebować wyniku nie niższego niż 6,0 IELTS lub TOEFL 550 (na papierze), 213 (na komputerze). Inne testy również mogą akceptowane, jednak zależy to od wybranej uczelni.

Źródła:

 • https://www.duo.nl/particulier/international-visitor/,
 • https://www.studyinholland.nl/,
 • https://www.study.eu/country/netherlands,
 • https://studylink.com/countries/netherlands/.